Artykuł sponsorowany

Jak systemy wizyjne eliminują wyroby niezgodne?

Jak systemy wizyjne eliminują wyroby niezgodne?

Dynamicznie rozwijający się przemysł nie może funkcjonować bez wciąż rozwijających się technologii. Automatyka przemysłowa, wspomagana cyfrowo, jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg procesów technologicznych oraz za efekt końcowy. Kontrola wszelkich procesów, która przebiega bez ingerencji człowieka i bez dokumentacji papierowej, jest o wiele tańsza, a przede wszystkim niezawodna.

Co to są systemy wizyjne?

Współcześnie linie produkcyjne są w pełni zautomatyzowane. Do niedawna, ostania faza produkcji, czyli kontrola międzyoperacyjna i końcowa były realizowane wyłącznie przez człowieka. Wszechobecny postęp niejako wymusił zastosowanie systemów wizyjnych, których praca polega na pobieraniu obrazów przez czujniki i kamery i poddawaniu ich dalszej komputerowej obróbce.

Firmy, takie jak na przykład ABIS z Krakowa, oferują sprzęt potrzebny do tego typu procesów. Są to urządzenia, które mają w sobie moduł składający się z kamery, mikrokomputera, oświetlacza oraz interfejsów automatyki wraz z modułami sieciowej transmisji.

Prostsze elementy automatyki to przede wszystkim czujniki optyczne lub fotooptyczne, które umieszczone są w odpowiednich miejscach linii produkcyjnych. Ich rolą jest zliczanie ilości sztuk, położenia na linii produkcyjnej, rozpoznawanie parametrów poszczególnych elementów lub sczytywanie oznaczeń, kodów i etykiet.

Eliminacja wyrobów niezgodnych z normą

Niektóre problemy ujawniające się podczas procesu technologicznego do tej pory nie mogły być rozwiązywane za pomocą tradycyjnych metod inżynieryjnych. Zastosowane systemy wizyjne pozwalają na natychmiastową reakcję i rozwiązanie powstałego problemu. Praca człowieka stała się łatwiejsza dzięki temu, że korzysta on z różnego rodzaju inteligentnych, cyfrowych czujników, które potrafią wykryć nawet najmniejsze wady, niezauważalne dla ludzkiego oka.

Specjalnie zaprojektowane systemy wizyjne, są w stanie zasygnalizować wszelkie nieprawidłowości w kontrolowanym asortymencie. Dzieje się to jeszcze przed zakończeniem całego procesu produkcji. Nieprawidłowe elementy są na bieżąco usuwane z linii produkcyjnej, co skutkuje tym, że nie trafiają one do dalszej obróbki lub sprzedaży.

Kontrola za pomocą systemów wizyjnych to wyeliminowanie praktycznie do zera wadliwych produktów końcowych, ale przede wszystkim duże oszczędności czasu i środków pieniężnych. Wydatki na tego rodzaju automatyzację kontroli jakości są coraz niższe, a w przypadku częstych zwrotów od klientów bardzo szybko się zwracają i pozwalają na zachowanie statusu rzetelnego dostawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz