Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć własny obwód drukowany?

Jak stworzyć własny obwód drukowany?

Każdy majsterkowicz zajmujący się hobbystycznie dziedziną elektroniki wie, że istnieje wiele chałupniczych metod wytworzenia obwodu drukowanego. Przy szczególnie skomplikowanych układach o dużej liczbie małych i blisko przebiegających połączeń elektrycznych te metody mogą się jednak okazać niewystarczające. Realizację skomplikowanych projektów można powierzyć wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom, uzyskując pewność, że obwód będzie odpowiedni.

Kiedy możemy samodzielnie wykonać płytkę obwodu drukowanego?

Wykonanie PCB (z ang. printed circuit board, płytki obwodu drukowanego) w zaciszu własnego domu nie jest trudne – ważne jest przede wszystkim zachowanie względów bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przypadku bardziej skomplikowanych płytek, w których ścieżki oraz pady będą blisko siebie, lepiej wyjdziemy na skorzystaniu z usług profesjonalistów. Takie usługi oferuje np. firma Mikrodruk z Bydgoszczy. Możemy jej powierzyć nie tylko wykonanie samego obwodu, ale także jego projektu, a nawet zamontowanie na płytce podzespołów.

Co jest potrzebne do wykonania PCB?

Do samodzielnego wykonania obwodu drukowanego musimy przede wszystkim posiadać jego projekt. Można go znaleźć w Internecie, czasopiśmie lub wykonać samemu, dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputerowemu. Taki projekt należy następnie wydrukować, koniecznie na błyszczącym papierze – im bardziej błyszczącym, tym lepiej. Potrzebny będzie także laminat, czyli nasza przyszła płytka. Musimy przyciąć go tak, by był nieco większy od wydrukowanego projektu. Przed przystąpieniem do pracy trzeba go dokładnie oczyścić – przeszlifować, a później zastosować mydło lub płyn do mycia naczyń. Od tego momentu laminatu nie wolno dotykać.

Etapy amatorskiego wyrobu płytki drukowanej

Najpierw przykładamy wydrukowany projekt do laminatu, zwracając uwagę na to, by zrobić to od strony miedzi. Później możemy zastosować prasę aluminiową, która mocno ściśnie ze sobą te elementy. Inną, choć mniej pewną metodą, jest użycie żelazka. Jeśli mamy prasę, zaciskamy ją na laminacie z projektem, a później wkładamy do pieca rozgrzanego do stu pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Przyszły obwód drukowany „wypiekamy” przez około trzydzieści minut. Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze, po otwarciu prasy papier powinien lekko odkleić się od laminatu, pozostawiając dokładnie odbity na miedzi projekt. Warto przyjrzeć się powstałemu wzorowi, by wiedzieć, czy nie ma on żadnych uchybień. Następnie płytkę należy wytrawić w żrącej substancji: chlorku żelaza lub kwasie azotowym – są one dostępne np. w sklepach chemicznych. Po zanurzeniu jej w substancji cała miedź, która nie została zadrukowana, ulegnie rozpuszczeniu. Na zakończenie trawienia płytkę należy jeszcze umyć pod bieżącą wodą i jeszcze raz lekko zeszlifować wodnym papierem ściernym. Dopiero wtedy można przystąpić do lutowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz