Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć praktycznie i ozdobne ogrodzenie z gabionów?

Jak stworzyć praktycznie i ozdobne ogrodzenie z gabionów?

Dobrze zaprojektowany płot będzie stanowić skuteczną ochronę przed ciekawskim wzorkiem przechodniów, a nawet i hałasem. Taką funkcję może pełnić ogrodzenie zbudowane z gabionów, czyli specjalnych koszy wypełnionych z reguły kruszywem mineralnym. To praktyczne rozwiązanie architektoniczne będzie także nieszablonową ozdobą ogrodu, którą można łatwo dopasować do architektury budynku.

Czym są gabiony?

Tym mianem określa się specjalne metalowe siatki w formie koszy, które zostają wypełnione kruszywem mineralnym, na przykład żwirem, tłuczniem, a niekiedy marmurem lub granitem. Ich podstawowe przeznaczenie to wzmacnianie skarp, brzegów rzecznych, jak również nasypów ziemnych. Z czasem jednak ze względu na swoją ozdobną formę stały się inspiracją do tworzenia ogrodzeń posesji mieszkalnych, jak i zakładowych. Przemawia za tym nie tylko ich efektowny wygląd, ale także szybkość oraz łatwość montażu. Mogą stanowić samodzielne całościowe ogrodzenie lub być połączone z elementami panelowymi, drewnianymi, żywopłotem. Ponadto gabiony sprawdzają się również w roli między innymi ogrodowych murków oporowych, schodów, siedzisk, pergoli.

Jakie są elementy konstrukcyjne?

Podstawą do stworzenia ogrodzenia gabionowego są wspomniane kosze. Można je zakupić jako gotowe produkty, jednak jeśli zależy nam na indywidualnym dopasowaniu projektu, możemy zgłosić się na przykład do firmy Tabal w Lublinie. Bardzo ważne, aby siatka, z której zostaną wykonane, została odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Należy także wcześniej przemyśleć kwestię rodzaju wypełnienia siatek. To od wielkości jego ziarnistości i kształtu będzie bowiem zależeć rozmiar oczek. Nie mogą one umożliwić wysypywania się zawartości na zewnątrz, ale powinny ją także dostatecznie eksponować, aby uzyskać zamierzony efekt. Kolejnym ważnym elementem całej zabudowy są słupy profilowe, które zabetonowuje się w podłożu. Są konieczne, szczególnie gdy wysokość ogrodzenia przekracza 80 cm, ponieważ odpowiadają za stabilność konstrukcji. Dodatkowym wzmocnieniem są również haki usztywniające montowane na koszach.

Kiedy zamontować ogrodzenie gabionowe?

Wypełnione kamieniami kosze idealnie komponują się z nowoczesną zabudową. Sprawdzą się w przypadku posesji, usytuowanych przy ruchliwych ulicach, ponieważ nie tylko zapewnią prywatność, ale również ją wyciszą. Nieprzepuszczalne kruszywo z kolei będzie dobrym rozwiązaniem na terenach zalewowych, ponieważ ograniczy ryzyko podtopienia w okresie wiosennym. Ponadto postawienie ogrodzenia gabionowego nie wymaga specjalnych przygotowań podłoża, dlatego nie będzie problemowe przy nierównym gruncie. Ciekawy rezultat można osiągnąć, łącząc tego rodzaju elementy architektoniczne z podświetleniem LED. Uzyskany efekt z pewnością zachwyci wszystkich przechodniów w porze zmierzchu i nocą.

Opracowanie:
Lublin, Energetyków 14
tel. 81 743 85 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać