Materiał Partnera

Jak stworzyć bezpieczną instalację elektryczną?

Jak stworzyć bezpieczną instalację elektryczną?
Prąd elektryczny jest niebezpieczny – może prowadzić do porażenia lub wywołać pożar. Budując nowy dom jednorodzinny, trzeba zadbać o to, aby instalacja elektryczna była nie tylko funkcjonalna, ale także bezpieczna dla domowników. Na co powinien zwrócić uwagę właściciel domu, aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa?

Właściwy projekt

Pierwszym etapem, który ma wpływ na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, jest jej odpowiednie zaprojektowanie. Projekt powinien uwzględniać takie elementy jak:

  • Zaplanowanie wyłączników różnicowo-prądowych w pomieszczaniach, w których panuje wysoka wilgotność, na przykład łazience, kuchni lub pralni.
  • Uwzględnienie wystarczającej ilości gniazd wtykowych, aby korzystanie z instalacji było wygodne. W pokojach powinno znaleźć się 2-5 natomiast w kuchni ok. 7-9.
  • Uwzględnienie odpowiedniej liczby obwodów jednofazowych, które zasilają urządzenia AGD, takie jak pralka, zmywarka itp.(aby nie przeciążyć instalacji).
  • Zaplanowanie odpowiedniej ilości obwodów trójfazowych, zasilających urządzenia o bardzo dużym poborze mocy np. kuchenki elektrycznej.

Ilość gniazdek i obwodów powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że z roku na rok w domach przybywa urządzeń elektrycznych, które stosuje się w życiu codziennym.

Odpowiedni montaż

Dobry projekt to dopiero połowa sukcesu. Niezwykle ważne jest również jego prawidłowe wykonanie. W tym celu należy skorzystać z usług firmy elektrycznej, której pracownicy mają nie tylko odpowiednią wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne doświadczenie. Przykładem może być przedsiębiorstwo Krystiana Zająca, którego siedziba znajduje się na terenie województwa opolskiego w miejscowości Rzędowice. Dobry elektryk pomoże wybrać funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania, a następnie zajmie się realizacją projektu zgodnie z wszystkimi wytycznymi.

Bezpieczne użytkowanie

Kiedy instalacja zostanie już zamontowana, wykonane zostaną pomiary elektryczne. Po odbiorze budynku trzeba pamiętać, że w czasie użytkowania instalacji, mogą pojawić się różnego rodzaju usterki, które mają wpływ na jej bezpieczeństwo. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o tym, jak niebezpieczny może być bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym. Większość wypadków związanych z porażeniem prądem jest związana z samodzielnym wykonywaniem napraw i przeróbek. W razie awarii lepiej skorzystać z usług elektryka niż narażać swoje zdrowie lub życie. Rodzice małych dzieci powinni zadbać o montaż dodatkowych zabezpieczeń, aby nie miało ono kontaktu z gniazdkami elektrycznymi i przewodami. Pomiary należy wykonywać raz na 5 lat, przy nie ważnych badaniach ubezpieczyciel domu może nie wypłacić odszkodowania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (5)
3.2
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
 .
.
16.01.2020
polecam firmę Pana Krystiana , dziala kompleksowo