Materiał Partnera

Jak starym meblom przywrócić dawny blask?

Jak starym meblom przywrócić dawny blask?

Stare meble to często przedmioty z duszą i historią, które żal wyrzucić nawet wtedy, gdy czasy swojej świetności mają już dawno za sobą. Elementy wystroju w stylu retro są zaś niezwykle modne i dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Nie każdy wie, że większość starych mebli można niewielkim kosztem odrestaurować i sprawić, aby znów wyglądały pięknie. Dowiedz się, jak tego dokonać!

Renowacja mebli – drewno

Atutem „mebli po babci” zwykle jest solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów.
W przypadku stołów, krzeseł, szaf czy szafek przeważnie oznacza to drewno. Renowacja prostych drewnianych mebli nie jest trudna ani kosztowna i z łatwością można dokonać jej samodzielnie. Często wystarczy krzesło czy szafkę dokładnie oczyścić i pomalować lub polakierować, aby wyglądały one jak nowe.

Najlepiej rozpocząć od dokładnego umycia mebla wodą z mydłem. Następnie należy zedrzeć stary lakier lub farbę za pomocą papieru ściernego i wyrównać powierzchnię. Ostatnim etapem jest malowanie i lakierowanie. Użyć można lakieru bezbarwnego albo farby akrylowej w pasującym do wnętrza kolorze. Za pomocą papieru ściernego na pomalowanej powierzchni można wykonać tak zwane przecierki, charakterystyczne dla modnego stylu shabby chic.

Jeśli w drewnie żyją korniki, co poznać można po obecnych w nim małych dziurkach, to przed malowaniem warto mebel odrobaczyć. Dzięki środkom dostępnym powszechnie w sklepach budowlanych nie będzie to trudne.

Meble tapicerowane – renowacja

Odnawianie mebli tapicerowanych (krzeseł, foteli, kanap) jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, jednak potrafi dawać spektakularne efekty. Zwykle szkielet takiego sprzętu wykonany jest z drewna, trudniejsza jest wymiana samej tapicerki. Stare siedzisko czy oparcie należy usunąć i zastąpić nowym. Potrzebna do tego jest specjalna pianka oraz wybrany materiał. O ile w przypadku zwykłego krzesła można tego dokonać stosunkowo łatwo (wystarczy posiadać nóż tapicerski, tacker, nieco zręczności i odpowiednie materiały), o tyle kanapa czy fotel wymagać będą już pomocy fachowca. Polecaną firmą tapicerską, zajmującą się kompleksową renowacją mebli jest Kruk Producent mebli tapicerowanych, tapicerstwo medyczne ze Swarzędza. Oddane w dobre ręce meble tapicerowane po renowacji nierzadko zachwycają wyglądem. To bowiem niezwykle oryginalne i stylowe elementy wyposażenia.

Moda na meble w stylu retro

Stare meble to często prawdziwe designerskie perełki. Styl retro jest obecnie bardzo popularny, dlatego współcześni producenci nierzadko kopiują i imitują dawne projekty. Znacznie lepszy od imitacji jest jednak oryginał, więc jeśli lubisz nietypowe, unikalne przedmioty oraz stylowe i solidne meble tapicerowane czy drewniane w dawnym stylu, wybierz się na targ staroci lub przejrzyj strych czy piwnicę w domu rodzinnym i poszukaj skarbów. Poddane odpowiedniej renowacji z pewnością ozdobią Twoje wnętrze i dodadzą mu niesamowitego szyku.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz