Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić stan układu hamulcowego w samochodzie?

Jak sprawdzić stan układu hamulcowego w samochodzie?

Sprawny układ hamulcowy to podstawa bezpiecznej jazdy samochodem. Należy więc systematycznie sprawdzać jego stan i dbać o to, żeby działał bez zarzutu. Podstawowe elementy tego układu to klocki i tarcze hamulcowe. Co pewien czas wymagają one wymiany, ponieważ od ich stanu zależy sprawność i skuteczność hamowania. W jaki sposób określić ich stan i stopień zużycia?

Jakie czynniki mają wpływ na zużywanie się elementów układu hamulcowego?

Tarcze hamulcowe i klocki zużywają się wtedy, gdy są intensywnie użytkowane. Ma to miejsce na przykład wówczas, gdy często ostro hamujemy przy dużych prędkościach. Dochodzi w wyniku tego do przegrzania tarcz hamulcowych. Stają się one wtedy podatne na odkształcenia i łatwo jest doprowadzić do ich deformacji. Jeżeli tarcze hamulcowe są odkształcone, objawia się to charakterystycznym biciem na kierownicy.

Szybsze zużywanie się klocków hamulcowych jest często powodowane ich blokowaniem się w zaciskach. Może tak się dziać, gdy przy wymianie klocków nie wymienimy jednocześnie całego zestawu montażowego. Blokowanie się klocków możemy podejrzewać wtedy, gdy zauważymy podwyższoną temperaturę obręczy.

Pamiętajmy, aby w czasie wizyty w serwisie samochodowym sprawdzić stopień zużycia tarcz i klocków hamulcowych. Jeżeli kupujemy auto używane, sprawdzajmy dokładnie stan elementów układu hamulcowego.

Kiedy wymienić tarcze i klocki hamulcowe?

Tarcze hamulcowe ścierają się stopniowo w trakcie użytkowania samochodu, nawet wtedy, gdy unikamy ostrego hamowania. W wyniku tego zmniejsza się ich grubość. Należy pilnować, aby tarcze hamulcowe nie stały się cieńsze, niż minimalna grubość oznaczona symbolem TH na ich powierzchni. Informację na temat minimalnej grubości tarczy danego modelu samochodu można znaleźć także na stronie internetowej producenta czy w książce opisującej konkretną markę.

Zewnętrzna warstwa klocków hamulcowych to tzw. warstwa cierna, która zużywa się w trakcie hamowania. Niektóre klocki oznaczone są rowkiem kontrolnym, który ułatwia ocenę stopnia zużycia. Jeżeli rowek kontrolny stał się niewidoczny, klocek trzeba wymienić. W niektórych nowoczesnych samochodach, o konieczności wymiany klocka ostrzega elektroniczny czujnik.


Nie zawsze znalezienie symbolu TH na tarczy pokrytej brudem i rdzą jest łatwe. Trudno jest także precyzyjnie zmierzyć tarczę. Warto wykonanie takiego przeglądu powierzyć fachowcom, na przykład z firmy Jerzy Pthu Jerzy Cabała, którzy profesjonalnie ocenią stan układu hamulcowego w naszym samochodzie. Jeżeli zauważymy na tarczach hamulcowych rysy, pęknięcia, ich powierzchnia jest mocno zardzewiała lub występuje niebieski nalot, udajmy się do serwisu, aby sprawdzić stan hamulców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz