Materiał Partnera

Jak sprawdzić agencję pracy?

Jak sprawdzić agencję pracy?

Wiele osób szuka sezonowej pracy poza granicami Polski. Wyjazd do Niemiec, Holandii czy Norwegii będzie opłacalny, ale tylko wówczas, gdy pracownik upewni się, że wyjeżdża z  legalnie działającą agencją pracy. Jak sprawdzić, czy taki podmiot działa legalnie na polskim rynku? Czy warto kierować się opiniami o agencjach zamieszczonymi w internecie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Czy agencja pracy działa legalnie?

Biura pośrednictwa pracy muszą uzyskać wpis do specjalnego rejestru i certyfikat Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wymóg ten dotyczy wszystkich agencji pracy działających na terenie Polski – nie ma znaczenia, czy biuro będzie oferować swoim klientom pracę na terenie kraju czy poza jego granicami.

Niektóre biura, jak np. Agencja Pośrednictwa Pracy Devro, publikują na swoich stronach internetowych numer posiadanego certyfikatu. Te biura, które nie podają takiej informacji, mogą nie działać legalnie. Dlatego, mimo wszystko, warto je sprawdzić w rejestrze dostępnym pod adresem: www.kraz.praca.gov.pl.

Uczciwa agencja pracy nie pobiera opłat

Agencje pracy działające na polskim rynku nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących zatrudnienia. Na czym zatem zarabiają? Ich wynagrodzenie stanowi kwota uzgodniona z  pracodawcą za znalezienie dla niego pracowników mających konkretne umiejętności. Jeżeli biuro pośrednictwa pracy żąda od Ciebie nawet niewielkiej kwoty tytułem znalezienia posady, to zrezygnuj.

Mimo że agencja pracy nie może pobierać pieniędzy od potencjalnych pracowników za swoje pośrednictwo, to może np. za przejazd. Bardzo często biura wysyłające osoby za granicę współpracują z przewoźnikami. Bywa, że wysyłając setki lub nawet tysiące pracowników do zagranicznych zakładów pracy, otrzymują atrakcyjne zniżki od firm zajmujących się transportem osób.

Agencje pracy mogą też zarabiać na rozliczaniu i odzyskiwaniu w imieniu swoich klientów podatku. Za reprezentację przed urzędami za granicą i w Polsce pracownik również będzie musiał zapłacić.

Czy warto kierować się opiniami o agencji zamieszczonymi w Internecie?

Jeżeli chcesz upewnić się, że agencja nie oszukuje swoich klientów np. przy wypłacie wynagrodzenia lub sprawdzić, jakie warunki mieszkaniowe oferuje, możesz poszukać informacji o niej na jednym z licznych portali. To jednak nie jedyna możliwość – możesz też poprosić pracownika agencji, aby skontaktował Cię z innym pracownikami, którzy zostali wysłani przez agencję do pracy.

Sprawdzenie agencji przed wyjazdem to zupełne minimum, aby mieć pewność, że za granicą faktycznie czeka na Ciebie praca. W innym przypadku musisz liczyć się z tym, że powrócisz do kraju bez pieniędzy, na które liczyłeś.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz