Artykuł sponsorowany

Jak spowolnić rozwój osteoporozy?

Jak spowolnić rozwój osteoporozy?

Chociaż nie można całkowicie wyleczyć osteoporozy, istnieją sposoby, aby spowolnić procesy chorobowe. Niektóre z tych metod opierają się na zmianie dziennej rutyny – odpowiedniej diecie i ćwiczeniach fizycznych. W zależności od fazy choroby lekarz może również zalecić przyjmowanie leków. Sprawdźmy, jak zapobiegać chorobie i co jest szczególnie istotne w walce z tym dotkliwym schorzeniem.

Dieta na osteoporozę: wapń i witamina D

Podstawowymi źródłami wapnia są: beztłuszczowe mleko, niskotłuszczowe jogurty, mleko roślinne, brokuły, kalafior, łosoś, tofu i zielone warzywa liściaste. Wymagana ilość wapnia dla osób w wieku 19-50 lat wynosi 1000 miligramów dziennie. W przypadku seniorów dzienna podaż nie powinna być mniejsza niż 1200 miligramów.

Najlepiej pozyskiwać wapń z pożywienia. Jeśli chcesz przyjmować suplementy, najpierw skonsultuj ze swoim lekarzem, czy nie kolidują z innymi przyjmowanymi lekami. Lekarz reumatolog może również zalecić, aby przyjmować suplementy wapnia w innym czasie niż pozostałe substancje farmakologiczne.

Aby ułatwić przyswajanie wapnia z pożywienia lub suplementów, lekarze zalecają regularną podaż witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. W słonecznych okresach w ciągu roku witamina jest dostarczana ze słońca, które uaktywnia jej nieaktywną postać znajdującą się na skórze do formy aktywnej, która przedostaje się do krwioobiegu. Istniejące badania dowodzą, że również w okresie letnim tej witaminy mamy za mało i dlatego powinna być suplementowana. Nie ma dowodów naukowych, aby do tego celu była potrzebna witamina K2.

Ćwiczenia fizyczne a osteoporoza

Utrzymanie ogólnej sprawności ruchowej to podstawa w profilaktyce osteoporozy. Warto wyrobić w sobie nawyk wykonywania ćwiczeń z umiarkowanym obciążeniem, takich jak bieganie, szybkie spacery, gra w tenisa, taniec, wchodzenie po schodach, aerobik i podnoszenie ciężarów. Kiedy robisz to regularnie, kości zwiększają swoją gęstość i stają się silniejsze.

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza pierwotna stanowi wynik naturalnego starzenia się organizmu, dlatego jej pełne wyleczenie nie jest możliwe. Odpowiednie działanie może jednak zahamować procesy chorobowe i pozwolić i osiągnąć zadowalającą gęstość kości. Korzystając z profesjonalnej opieki lekarskiej, np. w specjalistycznym prywatnym gabinecie internistyczno-reumatologicznym Jana Marczaka, pacjent otrzyma indywidualny schemat leczenia. Stosując dobrze dobrane leki zmniejszające ryzyko złamań kości, można zapobiec nawet 60% przypadków złamań kręgów i zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań pozakręgowych o 60%. Warto przy tym pamiętać, że złamania osteoporotyczne nie tylko znacząco pogarszają jakość życia chorych, ale wiążą się z dużą śmiertelnością – zwłaszcza w przypadku złamania szyjki kości udowej. Nawet w przypadku wyleczenia powrót do pełnej sprawności jest zazwyczaj niemożliwy.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz