Jak spędzić Dzień Dziadka? 5 niecodziennych pomysłów!

Jak spędzić Dzień Dziadka? 5 niecodziennych pomysłów!

22 stycznia to w Polsce dzień, w którym obchodzimy Dzień Dziadka. Święto to wyjątkowe, dziadkowie bowiem są skarbnicą wiedzy, doświadczenia i mądrości życiowej. Jak można ciekawie spędzić ten dzień tak, by pokazać im swą miłość i wdzięczność? Jak ich godnie uhonorować i jednocześnie przysporzyć mnóstwa radości? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, zapraszamy do lektury artykułu!

1. Stwórzcie razem drzewo genealogiczne

Dla młodszych dzieci i jednocześnie dla całych rodzin nietuzinkowym pomysłem z pewnością będzie wspólne stworzenie drzewa genealogicznego. To doskonała okazja, by pozwolić dziadkom powspominać, opowiedzieć o swoich najbliższych, ich losach i ciekawych sytuacjach w jakich się znaleźli. Dzieci i dorośli mogą dopytywać dziadka o szczegóły, na przykład przeprowadzając z nim wywiad. Do stworzenia drzewa genealogicznego rodziny można, ale nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne, żeby wspólnie wyszukać jak najwięcej zdjęć przodków tak, by móc później udekorować kopiami fotografii powstałe w ten sposób drzewo. Dzieci mogą drzewo genealogiczne narysować, starsi zaś – wykorzystać dostępny online schemat. Na koniec zaś wszyscy razem mogą udekorować drzewo własnoręcznie stworzonymi ozdobami, wykorzystując do tego na przykład scrapbooking.

2. Upieczcie razem ulubione ciasto

Choć z pieczeniem ciast bardziej kojarzy się babcia, to jednak dziadek zazwyczaj jest beneficjentem upieczonego przez nią ciasta. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, który z babcinych wypieków lubi on najbardziej, a potem zaprosić go do wspólnych przygotowań. Można oczywiście zaangażować do nich babcię, wypytać przy okazji o sytuację, w której po praz pierwszy sporządziła dany wypiek, skąd wzięła recepturę i czy to przy jej pomocy próbowała oczarować dziadka. A jeśli z różnych względów nie może być to ciasto, to można też ugotować popularną w rodzinie potrawę. Wspólne gotowanie czy pieczenie z pewnością zacieśni rodzinne więzy, umożliwi miłe wspomnienia oraz zagwarantuje na koniec pyszny poczęstunek!

3. Zorganizujcie niespodziankową imprezę rodzinną

Jak wiadomo, dziadek jest seniorem rodu. Z pewnością więc zobaczy chętnie całą rodzinę w komplecie, szczególnie z takiej okazji, jaką jest Dzień Dziadka! Do zorganizowania niespodziankowego zjazdu rodzinnego warto się dobrze przygotować: trzeba skontaktować się z rodziną odpowiednio wcześnie i namówić jej członków do przybycia; można przy okazji rozdzielić pomiędzy najbliższych potrawy do przygotowania na imprezę lub wspólnie zamówić catering. A jeżeli nie mamy możliwości zorganizowania takich rodzinnych odwiedzin w domu u dziadków, to pozostaje nam zarezerwowanie sali w restauracji i poproszenie, by imprezowe menu było dopasowane do gustu seniora. Koszty takiej imprezy najłatwiej jest podzielić solidarnie między wszystkich gości, prosząc o składkę zamiast kupowania prezentu.

4. Zaproście dziadka na sentymentalną podróż

Pomysł wspólnego wyjazdu również wymaga dłuższych przygotowań, jednak dla samej radości na twarzy dziadka warto to zrobić. Gdzie się najlepiej w taką sentymentalną podróż udać? Bez wątpienia trzeba będzie odwiedzić jego miejsce urodzenia, okolice, w których spędzał dzieciństwo, chodził do szkoły czy inne, ważne dla niego miejsca z przeszłości. Dobrze jest jednak pamiętać o kilku kwestiach organizacyjnych: niektóre miejsca mogą dziś znajdować się poza granicami Polski, należy więc zapytać dziadka, czy w ogóle zgodzi się na tak długą podróż, poprosić go o przygotowanie stosownych dokumentów (np. wystąpienie o paszport, jeśli senior go nie ma), zarezerwować odpowiednio wcześnie hotel i skrupulatnie zaplanować całą trasę przejazdu. Jeżeli wiemy, że dziadek ma traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa lub młodości, to lepiej zaproponować mu wyjazd do miejsc, które kojarzą mu się pozytywnie.

5. Odnajdźcie ulubioną grę lub zabawę dziadka

Sentymentalną podróż z dziadkiem można również odbyć poprzez odnalezienie jego ulubionej gry lub nauczenie się zasad zabawy, w którą lubił się on bawić w dzieciństwie. Może to być na przykład cymbergaj, może śpiewanie dawnych piosenek, prowadzenie fajerki (obręczy od koła roweru) czy gra w pikuty. Warto jest wcześniej wypytać dziadka co najbardziej lubił robić w dzieciństwie i wyszukać zasady zabawy. Potem już tylko wystarczy zaprosić dziadka do wspólnej rozrywki, pamiętając oczywiście o jego z pewnością nadwyrężonym już zdrowiu. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży