Materiał Partnera

Jak spędzić bezpieczne wakacje nad jeziorem?

Jak spędzić bezpieczne wakacje nad jeziorem?
Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zaczynają się różnego rodzaju wycieczki, wyjazdy, podróże i biwaki. Głównymi kierunkami polskiej młodzieży (i nie tylko) są góry, morze i przede wszystkim jeziora. Korzystając z dobrodziejstw natury, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przestrzegając je, można ustrzec się wielu niebezpiecznych sytuacji.

Podstawowe zasady korzystania z kąpieliska

Ilość wypadków nad jeziorem co roku jest zatrważająca. Nieodpowiedzialne korzystanie z wypoczynku na łonie natury, jest główną przyczyną większości tragedii. Niestety regularnie usłyszeć można o licznych utonięciach i urazach kręgosłupa. Oczywiście są to najcięższe przypadki (których i tak jest bardzo wiele), ale zdarzają się także liczne podtopienia, poparzenia, udary, zranienia. Aby tego uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku zasad. W pierwszej kolejności planując wyjazd nad jezioro, należy się dobrze przygotować. Odpowiednie kremy do opalania oraz nakrycia głowy są niezbędnym elementem każdego odpoczywającego nad wodą. Trzeba pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Wchodząc do wody należy także zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim korzystać należy z kąpielisk strzeżonych. Takie znajduje się na przykład w GCK Rzeczenica. Nie dla wszystkich jest także oczywistością, że nie należy wchodzić do wody, w momencie zakazu (np. z decyzji ratownika) lub w miejscach niedozwolonych. Bardzo istotne jest, aby znać kąpielisko, z którego korzystamy, tym bardziej, jeśli wykonujemy różnego rodzaju skoki do wody. Jeszcze nie tak dawno, to właśnie skoki do wody, w miejscach do tego nieprzystosowanych były główną przyczyną urazów kręgosłupa, co często skutkowało częściowy, bądź całkowitym paraliżem.

Kąpiel po alkoholu

W ostatnich latach coraz więcej wypadków jest notowanych wśród młodych, nietrzeźwych osób. Niestety nawet posiadając umiejętności pływackie, pływanie po spożyciu alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Alkohol powoduje znaczną utratę ciepłoty ciała, co może być przyczyną nagłych dreszczy, a także przykurczy mięśni. Zdarzają się także liczne zaburzenia w procesie oddychania, utrata orientacji czasowej i przestrzennej, co niejednokrotnie kończy się tragicznie. Niestety także po wyłowieniu takiej osoby z wody, o wiele ciężej jest przywrócić jej  czynności życiowe aniżeli osobie trzeźwej. Dodatkowym hamulcem powinna być także wysoka opłata osoby, względem której były prowadzone działania ratownicze, jeśli była ona pod wpływem jakichkolwiek napojów wyskokowych, lub innych używek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz