Materiał Partnera

Jak sortować opakowania kartonowe

Jak sortować opakowania kartonowe
W dzisiejszym świecie recykling to konieczność. Jeżeli nie chcemy utonąć w śmieciach ani wyeksploatować planety do granic, musimy segregować odpady i przekazywać je do ponownego przetwarzania. Dotyczy to także opakowań kartonowych, w których sprzedaje się wiele produktów. Szkopuł w tym, że nie wszyscy wiedzą, z czego składają się opakowania kartonowe i jak z nimi postępować.

Z czego składają się opakowania kartonowe?

Nazwa opakowań kartonowych jest myląca. Wbrew pozorom nie składają się one wyłącznie z grubego papieru. Skład opakowań kartonowych przybliży ekspert z firmy Inter-Styl-Pak, która zajmuje się produkcją tego typu zabezpieczeń produktów:

Opakowania kartonowe, w których kupujemy mleko, soki, przeciery i inne płynne produkty spożywcze, to tak naprawdę opakowania wielomateriałowe. Składają się one w większości z papieru, ale nie stanowi on 100% kartonu, lecz najwyżej 80%. Pozostała część opakowania to bardzo cienka folia aluminiowa, która chroni przed światłem i powietrzem, a także LDPE – tworzywo sztuczne, czyli plastik.

Skoro opakowania kartonowe składają się z papieru, metalu oraz tworzywa sztucznego, jak powinny być segregowane, aby trafiły do recyklingu? Który kontener to ten właściwy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba prześledzić drogę, jaką przechodzą tego typu odpady, zanim trafią do ponownego użytku. 

Jak segregować opakowania kartonowe?

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 roku wskazuje, że opakowania kartonowe po produktach płynnych powinny trafiać do kontenerów przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Kłóci się to jednak z naszą intuicją: w końcu opakowania tego rodzaju to w przeważającej mierze papier. Rzeczywiście, badania poświęcone temu tematowi dowodzą, że korzystniej jest umieszczać opakowania kartonowe w kontenerach na papier. Nie jest to jednak regułą w praktyce. Najlepiej dostosować się do wytycznych firmy, z którą mamy podpisaną umowę na wywóz śmieci.

Recykling opakowań kartonowych jest bardzo ważny dla dbałości o środowisko. W sortowni opakowania kartonowe są oddzielane od innych śmieci, a następnie na drodze namaczania odłącza się papier od folii aluminiowej i tworzywa sztucznego. Każdy z tych składników zyskuje nowe życie. Szczególnie cenny jest papier, ponieważ jest go najwięcej i stanowi źródło wysokiej jakości celulozy, która następnie jest przetwarzana na wyroby papiernicze o różnych gramaturze i zastosowaniach. Teraz, wiedząc, jak postępować z opakowaniami kartonowymi, możesz przyczynić się do tego, aby uczynić Ziemię lepszym miejscem dla wszystkich.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz