Artykuł sponsorowany

Jak sobie poradzić z nadżerką szyjki macicy?

Jak sobie poradzić z nadżerką szyjki macicy?

Pojęcie nadżerki, choć od dawna jest ściśle zdefiniowane, w dalszym ciągu jest demonizowane, nadużywane lub używane w sposób niewłaściwy.

To w gabinecie lekarskim pacjentka powinna otrzymać rzetelną wiedzę odnośnie rozpoznania i leczenia tzw. „nadżerki”.

Wizyty w gabinecie ginekologicznym  powinny być regularne i powtarzane co pół roku. To bardzo ważne, gdyż pozwala na wychwycenie różnego rodzaju schorzeń podczas rutynowych badań. Na taką wizytę możesz udać się m.in. do Gabinetu Lekarskiego Contenta w Pruszkowie. Tu doświadczeni specjaliści zaopiekują się tobą podczas ciąży, zaoferują pomoc w leczeniu patologii szyjki macicy, chorób ginekologicznych czy schorzeń okresu menopauzy. Możesz tu liczyć na badania cytologiczne, badania USG (w ciąży, narządów rodnych, piersi, jamy brzusznej, układu moczowego) oraz badania laboratoryjne.

Co to jest nadżerka?

Do pełnego zrozumienia problemu nadżerki trzeba poznać trzy pojęcia: ektopia, erytroplakia, nadżerka prawdziwa, które często są mylone i łącznie nazywane po prostu  nadżerką.

Najpierw jednak  należy  zapoznać się z budową mikroskopową szyjki macicy. Tarcza części pochwowej szyjki macicy zbudowana jest z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który ma kolor jasnoróżowy. Kanał szyjki macicy jest pokryty nabłonkiem gruczołowym, znacznie cieńszym o kolorze czerwonym. Obydwa te nabłonki stykają się w okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. U kobiet w okresie reprodukcyjnym nabłonek gruczołowy  zajmuje mniejszy lub większy obszar okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Obecność nabłonka gruczołowego poza kanałem szyjki macicy nazywa się ektopią. Jest to stan prawidłowy i w większości przypadków nie wymaga leczenia.  Jednakże pełne rozpoznanie jest możliwe tylko w trakcie badania kolposkopowego.

Nadżerka prawdziwa jest to ubytek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. Jest to bardzo rzadki stan i pojawia się głównie w przebiegu stanu zapalnego  lub zaawansowanego procesu nowotworowego bądź jeszcze przednowotworowego.

Ważne jest, że zarówno ektopia jak i nadżerka prawdziwa makroskopowo (czyli tzw. gołym okiem) mogą wyglądać tak samo.

Widoczna w trakcie badania we wzierniku czerwona plama w obrębie szyjki macicy nazywana jest erytroplakią bez względu na jej przyczynę i tylko badanie kolposkopowe pozwala rozpoznać charakter zmiany i sklasyfikować jako ektopię, nadżerkę prawdziwą lub inny stan.

Leczenie

W zależności od postawionego rozpoznania wdrażane jest właściwe leczenie.

W przypadku nadżerki prawdziwej, której przyczyną jest infekcja, po uprzednim badaniu mikrobiologicznym stosuje się leczenie przeciwzapalne. Kiedy powstanie nadżerki prawdziwej jest spowodowane atrofią wskazana jest miejscowa terapia estrogenowa. Natomiast przy podejrzeniu zmian przedrakowych konieczna jest rozszerzona diagnostyka z weryfikacją histopatologiczną zmian.

Niezwykle istotne jest, że ektopia zwykle nie wymaga leczenia, tylko nieliczne przypadki związane z nawracającymi infekcjami pochwy są wskazaniem do jej destrukcji. Zniszczenie ektopii musi być poprzedzone badaniem kolposkopowym oraz cytologią, a także wykluczeniem aktywnej infekcji.  Ważny jest wybór metody oraz faza cyklu, w której  zabieg zostanie wykonany. Stosowane niegdyś często tzw. „wypalanki” nie są obecnie zalecane. Inne metody destrukcji to kriokoagulacja, fotokoagulacja lub laser CO2.

Tylko regularna kontrola cytologiczno-kolposkopowa pozwala na wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy. Wszelkie badania możesz wykonać w gabinecie Contenta. Cytologia może zostać wykonana przez ginekologa albo położną. Lekarz w trakcie badania może stwierdzić obecność infekcji,  pobrać posiew w celu pełnej diagnostyki i celowanego leczenia. W razie zmian w obrębie szyjki macicy istnieje możliwość wykonania badania kolposkopowego i dalszych zaleceń w przypadku jego nieprawidłowego wyniku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz