Materiał Partnera

Jak skutecznie wyleczyć próchnicę zębów?

Jak skutecznie wyleczyć próchnicę zębów?

Nieleczona próchnica zębów może doprowadzić do poważnego ich uszkodzenia. Aby nie dopuścić do konieczności przeprowadzenia ekstrakcji, należy jak najszybciej zdecydować się na leczenie stomatologiczne w tym zakresie. Rozwiązań pozwalających uporać się z próchnicą zębów jest kilka, w tym m.in. endodoncja, czyli wciąż wzbudzające wiele strachu wśród pacjentów leczenie kanałowe. Czy jednak faktycznie należy się go bać?

Jakie metody leczenia próchnicy zaproponuje dentysta?

Wskutek próchnicy nierzadko dochodzi do powstania ubytków zębowych. Odbudowę przeprowadzić można m.in. poprzez zastosowanie wypełnienia stałego. Do jego wykonania wykorzystuje się obecnie najczęściej materiały kompozytowe, które zapewniają wysoką trwałość i estetyczny wygląd leczonego zęba. W ramach stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem próchnicy, dentysta może również zaproponować pacjentowi np. wypełnienie światłoutwardzalne.

Jeżeli natomiast próchnica jest zaawansowana, to jedynym rozwiązaniem ratującym ząb przed ekstrakcją okazuje się najczęściej endodoncja. Potocznie określana jako leczenie kanałowe kojarzy się wielu pacjentom z dyskomfortem podczas trwania zabiegu. W rzeczywistości jednak jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pozostaje bezbolesny. Nawet w przypadku zaawansowanej próchnicy wykazuje bardzo wysoką skuteczność leczenia. Takim problemom można jednak zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce. Jak wygląda ona w przypadku stomatologii zachowawczej?

Zabiegi profilaktyczne chroniące przed próchnicą

Choć niekiedy trudno jest ustrzec się przed wystąpieniem próchnicy zębów, to w większości przypadków zabiegi profilaktyczne stomatologii zachowawczej wystarczająco przeciwdziałają tej chorobie. Dentysta może zaproponować w tym zakresie m.in. dokładne oczyszczenie zębów poprzez skaling i piaskowanie. Dzięki temu pacjentowi usuwany jest kamień i płytka nazębna, które przyczyniają się właśnie do postawania próchnicy. Profilaktycznym zabiegiem jest też polerowanie.

Leczeniem próchnicy u pacjentów zajmuje się w swoim gabinecie lekarz stomatolog Ewa Oleksy, wykonując szereg działań z zakresu stomatologii zachowawczej. Oprócz wymienionych już zabiegów należy wspomnieć także o lakierowaniu. Regularne jego wykonywanie pozwala skutecznie zwiększyć odporność naszych zębów właśnie przed działaniem próchnicy. W sprawdzonym gabinecie dentystycznym można ją zatem zarówno wyleczyć, jak i zapobiegać jej występowaniu. Warto zadbać o kwestie z tym związane nie tylko u siebie, ale też np. u swoich dzieci.

Opracowanie:
Raba Wyżna 79
tel. 18 267 11 59
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz