Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie odprowadzić wodę z gruntu i powierzchni działki?

Jak skutecznie odprowadzić wodę z gruntu i powierzchni działki?

Niesprzyjające warunki glebowe na terenie naszej działki takie jak wysoki poziom wód gruntowych czy niejednorodny grunt mogą powodować problemy związane z zalewaniem piwnic lub zawilgoceniem fundamentów. Poważnym problemem jest też woda opadowa, która nie ma ujścia z powierzchni działki. Skutecznym rozwiązaniem tych kłopotów jest zastosowanie drenażu oraz systemu odwodnienia.

Kiedy stosuje się drenaż opaskowy?

Drenaż opaskowy to wkopany w ziemię system rur drenarskich poprowadzony wokół budynku. Wykorzystywane w tym celu są rury perforowane z tworzywa sztucznego. Woda wpływa do środka i zostaje odprowadzona na bezpieczną odległość od domu. Wykonywany jest on w przypadku, gdy grunt na działce jest nieprzepuszczalny lub występuje wysoki poziom wód gruntowych. Poprowadzony wokół fundamentów budynku drenaż opaskowy ma zbierać nadmiar wody opadowej, która spływa w głąb ziemi, a także obniżyć poziom wód gruntowych poniżej poziomu piwnicy domu. Warto jednak wiedzieć, że drenaż może zostać wykonany także w budynkach niepodpiwniczonych. Ponadto niezależnie od rodzaju gruntu drenaż opaskowy należy poprowadzić, jeśli budynek stanąć ma na zboczu, skarpie lub w jej pobliżu.

Nie zawsze jednak to rozwiązanie jest możliwe do zastosowania. Zdarza się niekiedy, że choć odwodnienie jest w danej sytuacji potrzebne, nie mamy gdzie odprowadzać zebranej w ten sposób wody. Ten problem dotyka zazwyczaj działek, w których pobliżu brakuje odbiornika, a na ich terenie nie jest możliwe rozsączanie. Wodę zebraną przez rury drenarskie należy bowiem odpowiednio zagospodarować, na przykład rozsączyć w ogrodzie w odległości minimum 20 metrów od domu lub odprowadzić do studni chłonnej. Drenaż nie będzie również możliwy, gdy w gruncie występuje tak zwana woda naporowa, czyli woda gruntowa pod ciśnieniem, a tej poziomu obniżyć nie można.

Na czym polega odwodnienie liniowe?

Problem wody opadowej zalegającej na powierzchni terenu możemy skutecznie rozwiązać przy pomocy systemu odwodnienia liniowego. Do jego budowy wykorzystywane są korytka betonowe z rusztami, które umieszcza się na równi z nawierzchnią. Mogą one mieć dno płaskie lub ze spadkiem; te pierwsze wykorzystuje się na działkach o lekko nachylonej nawierzchni. Odpowiednie elementy do stworzenia odwodnienia znajdziemy w ofercie producentów wyrobów betonowych takich jak firma Sobbet. Wkopane w grunt korytka umieszcza się wzdłuż chodnika lub na całej długości podjazdu na działce, dlatego też doskonale komponują się z kostką brukową czy płytami chodnikowymi, co ma ogromne znaczenie dla walorów estetycznych otoczenia budynku.

Istotną kwestią przy projektowaniu odwodnienia liniowego jest utrzymanie odpowiedniego spadku dna odwodnienia. Pozwala to zapewnić sprawny spływ wody, a także samooczyszczenie się korytek. Wymagany spadek dna to zazwyczaj 2-3 milimetry na metr. Jak już wspomnieliśmy, korytka z płaskim dnem sprawdzą się na terenach o lekkim nachyleniu, co zapewnia grawitacyjny spływ wody opadowej. Można stosować je też na krótkich odcinkach odwodnień – o długości do 10 metrów – lub na długich ciągach. Wówczas łączone są one kaskadowo. Zazwyczaj odwodnienie liniowe układane jest w taki sposób, by na pierwszych dziesięciu metrach znalazły się korytka odwadniające ze spadkiem dna, a następnie kanały bezspadkowe. W ten sposób zebrana woda nabierze prędkości wystarczającej, by pokonać całą długość odwodnienia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz