Artykuł sponsorowany

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Wypadek komunikacyjny to zawsze stresujące, a niekiedy wręcz tragiczne zdarzenie, które wiąże się z różnego rodzaju stratami, do których zaliczamy szkody materialne oraz szkodę na osobie. Jeśli zostaliśmy pokrzywdzeni w wyniku takiego wypadku, przysługuje nam możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Co warto wiedzieć na ten temat i jak skutecznie dochodzić roszczeń?

Jakie odszkodowanie po wypadku?

Skuteczne dochodzenie odszkodowania wymaga w pierwszej kolejności zapoznania się z roszczeniami, jakich możemy dochodzić. W praktyce bowiem często okazuje się, że poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych nie zdają sobie sprawy z wachlarzu możliwości w zakresie dochodzenia odszkodowań powypadkowych. Warto pamiętać, że o świadczenia kompensacyjne z OC sprawcy mogą ubiegać się pokrzywdzeni uczestnicy każdego rodzaju wypadku komunikacyjnego, a więc kierowcy i pasażerowie pojazdów, ale też np. rowerzyści czy piesi. Jakiego rodzaju roszczenia wchodzą w grę po wypadku komunikacyjnym?

  • Odszkodowanie powypadkowe za straty materialne – to świadczenie przysługujące w przypadku częściowego bądź całkowitego uszkodzenia pojazdu, ale też innych wartościowych przedmiotów, a także w sytuacji poniesienia kosztów związanych np. z holowaniem auta czy wypożyczeniem samochodu zastępczego. Ponadto odszkodowanie może zostać przyznane za utracone korzyści.
  • Odszkodowanie powypadkowe za szkodę na osobie – może dotyczyć zarówno uszczerbku na zdrowiu, gdzie kompensowane są koszty leczenia pokrzywdzonego, w tym wizyt u lekarzy, zakupu leków i sprzętu, a także rehabilitacji, transportu czy nawet koszty związane ze zmianą zawodu. Ponadto odszkodowanie za szkodę na osobie może zostać przyznane rodzinie pokrzywdzonego w przypadku jego śmierci.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Proces dochodzenia odszkodowania jest czasochłonny i wymaga ogromnego zaangażowania, a także dobrej znajomości niuansów prawa.

Warto bowiem uświadomić sobie, że to po stronie poszkodowanego leży wnioskowanie o przyznanie świadczenia i to od niego zależy, czy uda mu się uzyskać wszystkie należne odszkodowania od Ubezpieczyciela.  – Tłumaczy przedstawiciel inicjatywy Ogólnopolskie Porozumienie Adwokatów i Radców Prawnych „Dla Poszkodowanych”. – Przedłożenie wniosku to tylko pierwszy krok w skomplikowanym procesie dochodzenia roszczenia, gdzie wymagane będzie zebranie wyczerpującej dokumentacji, np. dowodów zakupu czy zaświadczeń lekarskich, a także negocjowanie z Zakładem Ubezpieczeń. W obliczu skomplikowanej sytuacji życiowej po wypadku komunikacyjnym, a także biorąc pod uwagę często niewystarczającą wiedzę w tym temacie, samodzielne ubieganie się o świadczenia może być trudne i nieskuteczne.

Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie takiej sprawy profesjonalnej kancelarii specjalizującej się w dochodzeniu roszczeń. Doświadczeni prawnicy będą bronić stanowiska pokrzywdzonego i działać w jego interesie, by uzyskać od Ubezpieczyciela wszystkie należne świadczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz