Materiał Partnera

Jak skutecznie archiwizować dane cyfrowe w firmie?

Jak skutecznie archiwizować dane cyfrowe w firmie?

Średnie i duże przedsiębiorstwa dziennie operują niezliczoną ilością danych cyfrowych, które wymagają właściwego zapisu. Bardzo ważne jest ich bezpieczeństwo, gdyż utrata może być dla firmy powodem dużych strat finansowych. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań informatycznych, jednakże w kontekście ogromnych baz rozpatruje się przede wszystkim taśmy magnetyczne lub macierze dyskowe. Obydwie te metody mogą się ze sobą wzajemnie uzupełniać.

Tradycyjny backup

Taśma magnetyczna stanowi najstarszy nośnik danych komputerowych, który pomimo wielu niekorzystnych dla niego prognoz, nadal znajduje swoje szerokie zastosowanie. Wszystko za sprawą niskich kosztów eksploatacji, jak również bardzo długiej żywotności. Dane zapisane na taśmie można odczytać bez problemu nawet po kilkudziesięciu latach, o ile nośnik był odpowiednio przechowywany. Do ich usystematyzowania stosuje biblioteki taśmowe, które integrują ze sobą wszystkie kasety LTO. Dzięki nim możliwa jest automatyzacja wyszukiwania informacji na taśmach. Warto również zaznaczyć, że rzadko wykorzystywane dane są przenoszone na nośniki wolniejsze, ale o większej pojemności, natomiast te wyszukiwane na bieżąco są umieszczane na szybszych. Dzięki temu ich odczytywanie przebiega zdecydowanie sprawniej.

Jeśli chodzi o długoterminowe przechowywanie danych, taśmy magnetyczne są bardzo bezpiecznym nośnikiem. Wszystko ze względu na to, że pełne usunięcie zapisu zajmuje nawet kilka lat, stąd ich hakowanie staje się trudnym zadaniem. Ponadto tego rodzaju metoda staje się w pełni niezawodna, gdyż mobilność danych nie jest uzależniona od dostępu na zasilania. Ewentualna awaria nie spowoduje utraty wszystkich zapisanych informacji, również w sytuacji przerwania się taśmy.

Nowoczesny zapis danych

Do wykonywania archiwizacji w firmach bardzo często wykorzystuje się również zapis dyskowy na macierzach. W ten sposób nazywa się złożone urządzenia, dysponujące ogromnymi zasobami pamięci i cechujące się wysoką wydajnością. Sprawdzone rozwiązania w tym zakresie można odnaleźć między innymi w ofercie firmy CPU Service, której siedziba znajduje się w Warszawie. Głównym wyróżnikiem w tworzeniu kopii zapasowych lub archiwizacji danych na dyskach twardych jest bezsprzeczna szybkość zapisu oraz odzyskiwania plików. Zamieszczone informacje są także chronione, gdyż infrastruktura podlega bieżącemu monitoringowi, a dodatkowo są zapisywane na kilku różnych dyskach w ramach macierzy. Mocną stroną takiej metody jest także możliwość prostego przeniesienia danych do innej lokalizacji za pośrednictwem sieci LAN bądź WAN. Archiwizacja dyskowa sprawdza się w przypadku wykonywania codziennych lub cotygodniowych kopii, dlatego jest komplementarnym rozwiązaniem w odniesieniu do taśm magnetycznych.

Opracowanie:
Warszawa, Żiżki 3
tel. 22 744 53 20
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz