Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Jak skrócić bransoletę w zegarku?

Jak skrócić bransoletę w zegarku? Wielu miłośników zegarków z pewnością zna ten problem - nowa bransoleta jest za długa, a zegarek nie leży tak, jak powinien. Nie każdy ma możliwość udać się do zegarmistrza czy specjalistycznego salonu, aby dostosować bransoletę do swojego nadgarstka. Z pomocą przychodzi samodzielne skrócenie bransolety, które jest prostsze, niż się wydaje.

Strony www Strony www

Rodzaje i regulacja bransolety w zegarku

W zależności od rodzaju bransolety, proces jej skrócenia może różnić się nieco. Najpopularniejsze rodzaje bransolet to stalowe bransolety na sprzączkę oraz tez siatkowe, czyli tak zwane "mesh". Warto wspomnieć, że niektóre modele opaski posiadają także system szybkiego regulowania długości, co ułatwia proces dostosowania jej do indywidualnych potrzeb. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak wyregulować bransoletę w zegarku.

Sprawdź też: Jaki zegarek kupić dla niego lub dla niej?

Jak samodzielnie wyregulować bransoletę? Przygotowanie

Niezależnie od rodzaju bransolety, warto zadbać o odpowiednie narzędzia przed przystąpieniem do jej skracania. Będziesz potrzebować młotka, śrubokrętu lub specjalnych narzędzi do usuwania szpilek (można je nabyć w Internecie lub salonach z akcesoriami), pęsety oraz miarki lub linijkę, aby zmierzyć długość bransolety. Dopiero wtedy można skrócić bransoletę w zegarku.

Jak wyregulować bransoletę w zegarku?

W przypadku stalowych bransolet, które są najbardziej popularne, pierwszym krokiem jest zlokalizowanie szpilek łączących poszczególne ogniwa. Następnie za pomocą śrubokręta lub narzędzia do usuwania szpilek należy delikatnie wbić wbijak w otwór, aż szpilka zacznie się wysuwać. Trzeba robić to powoli i ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń. Kiedy szpilka zostanie wysunięta, można zdjąć odpowiednią ilość ogniw, tak aby uzyskać pożądaną długość bransolety. Po dostosowaniu liczby ogniw wystarczy ponownie złączyć bransoletę za pomocą szpilek i docisnąć je młotkiem.

Jak skrócić bransoletkę w zegarku typu mesh?

Bransoleta mesh to siateczkowa konstrukcja, która również może być skrócona. Tutaj proces będzie nieco inny niż w przypadku bransolet na sprzączkę. Aby skrócić bransoletę w zegarku należy zdjąć zamek z bransolety, a następnie przy pomocy pęsety lub nożyczek delikatnie odciąć nadmiar siatki. Warto pamiętać, że aby skrócić meshową bransoletę, należy pozostawić niewielki zapas materiału, aby móc zamocować zamek ponownie. Po odcięciu nadmiaru siatki wystarczy założyć zamek na nowym końcu bransolety i zapiąć go. W innym przypadku można skorzystać z pomocy zegarmistrza.

Jak dopasować rozmiar bransolety?

Są różne sposoby regulacji długości bransolety w zegarku, które zależą przede wszystkim od jej konstrukcji. Oto najpopularniejsze typy bransoletek i metody ich regulacji:

  • bransolety z wkładkami rozporowymi - w tego typu bransoletach ogniwa są łączone za pomocą małych wkładek rozporowych. Aby je usunąć, należy delikatnie przekłuć wkładkę przy pomocy szpileczki, spinacza do papieru czy innego drobnego narzędzia o ostrym końcu. Po wyjęciu wkładki można oddzielić ogniwo i ponownie połączyć bransoletę, wkładając wkładkę w drugą stronę,

  • bransolety z bolcami - w przypadku takiej bransolety ogniwa są połączone za pomocą metalowych bolców. Aby je usunąć, potrzebny jest specjalny przyrząd do usuwania bolców, tzw. młoteczek czy bodźce zegarmistrzowskie. Po umieszczeniu zegarka na miękkim podkładzie i odpowiednim ustawieniu narzędzia, należy delikatnie uderzyć młoteczkiem w bolce w taki sposób, aby się wysunęły. Następnie można zdjąć ogniwo i ponownie złączyć bransoletę, wciskając bolce w przeciwnym kierunku,

  • bransolety z regulacją na zapięciu - niektóre bransolety posiadają możliwość regulacji długości poprzez przesunięcie zapięcia na mniejszy lub większy obwód. Wystarczy wtedy delikatnie przesunąć blokadę na bransolecie i zapiąć ją na wybranym miejscu.

Jak wygląda skracanie bransolety w zegarku? Fachowa pomoc

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samemu dopasować rozmiar bransolety, warto udać się do zegarmistrza. Specjalista tego fachu będzie w stanie szybko i sprawnie wykonać usługę regulacji długości. Ponadto zadba o precyzję oraz bezpieczeństwo czasomierza.

Zamiast samodzielnie wyregulować bransoletę, skorzystaj z pomocy specjalisty. W procesie dopasowania długości bransolety potrzebne są profesjonalne narzędzia. Wówczas bransoleta zostanie skrócona.

Zanim przejdziemy do opisu procesu regulacji, warto przyjrzeć się różnym rodzajom bransolet zegarka. Są one wykonane najczęściej ze stali szlachetnej, tytanu lub złota, a ich konstrukcja może się różnić w zależności od materiału i stylu.

W procesie regulacji bransolety zegarmistrz korzysta z różnorodnych narzędzi, które pozwalają na precyzyjne dopasowanie bransolety do klienta. Najważniejsze z nich to pęsety, śrubokręty, młotek oraz specjalne drążki do wypychania i montowania szpilek. W zależności od rodzaju bransolety oraz jej konstrukcji, zegarmistrz może też używać dodatkowych narzędzi, takich jak bloki do usuwania i montażu ogniw czy klucz do zakręcania i odkręcania zabezpieczeń w niektórych typach bransolet. Wtedy możliwe jest wpływanie na bransolety zegarka.

Jak zmniejszyć bransoletę w zegarku? Ważne informacje

Przy skracaniu bransolety warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim należy zadbać o dokładne zmierzenie nadgarstka oraz bransolety przed jej skróceniem, aby uniknąć błędów. Ponadto, warto zachować odcięte ogniwa czy fragment siatki - mogą się one przydać w przyszłości, na przykład gdy zegarek ma trafić w ręce innej osoby lub w przypadku jego sprzedaży.

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz