Materiał Partnera

Jak skomplikowane jest założenie firmy?

Jak skomplikowane jest założenie firmy?

Kapitalizm, czyli najczęściej występujący na świecie system gospodarczy, oparty jest na prywatnej własności środków produkcji oraz na obrocie dobrami na wolnym rynku. Oznacza to, że każdy może założyć i prowadzić przedsiębiorstwo, z którego będzie czerpać zyski. Wiąże się to oczywiście z pewnymi formalnościami i przestrzeganiem przepisów regulujących działalność gospodarczą. Jak trudne jest założenie firmy?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Rozwój społeczeństwa we wszystkich jego aspektach – dostępu do informacji, możliwości technologicznych, mobilności – sprawia, że coraz więcej osób decyduje się spróbować własnych sił w biznesie. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się forma jednoosobowej działalności gospodarczej. To rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Wśród tych pierwszych wymienić możemy przede wszystkim niezależność. Minusy natomiast wynikają częściej z braku umiejętności u przedsiębiorcy niż z rzeczywistych ułomności tego rodzaju firmy. Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga bowiem już na starcie pewnej wiedzy z zakresu podatków, finansów czy też wydajnego gospodarowania zasobami. W wielu kwestiach pomoże nam biuro rachunkowe. Profesjonalna obsługa księgowa, jaką oferuje na przykład Komputus Biuro Rachunkowe, skierowana do rozmaitych podmiotów, o każdym profilu działalności. Doradztwo podatkowe czy gospodarcze będzie ważną pomocą przy wyborze rozwiązań optymalnych dla przedsiębiorcy w jego indywidualnej sytuacji – polskie prawo pozwala bowiem na stosowanie tych form rozliczeń, które są jednocześnie zgodnie z prawem i korzystne dla niego.

Czym jednoosobowa działalność gospodarcza różni się od innych form? Podobnie jak każda inna firma ma ona cel zarobkowy i jest nastawiona na zysk. Ma przy tym charakter zorganizowany, co oznacza aktywne prowadzenie marketingu czy innych działań promocyjnych lub też prowadzenie działalności w wynajętym do tego lokalu. Wykonywana jest w sposób ciągły, działania są powtarzalne, a ich wykonanie zmierza do określonego celu. Ponadto, co w przypadku działalności jednoosobowej ma kluczowe znaczenie, prowadzona jest we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a nie zarządzana przez osobę czy podmiot zewnętrzny.

Założenie firmy jednoosobowej

W dobie nowoczesnych technologii i zaawansowanych systemów, które do powszechnego użycia wprowadza administracja państwowa, do założenia firmy wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz stały kontakt z biurem rachunkowym, które pomoże nam w dopełnieniu wszystkich formalności. Pierwszy krok to rejestracja w CEIDG, która jest darmowa i wymaga konta e-PUAP lub użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, jeśli chcemy zrobić to przez Internet. Alternatywę stanowi osobiste złożenie wniosku o rejestrację w Urzędzie Miasta lub poświadczony notarialnie list polecony. Informacja o rejestracji przekazywana jest z Urzędu Miasta do Urzędu Skarbowego, ZUS oraz GUS.

Po pomyślnym przejściu rejestracji działalności gospodarczej przedsiębiorcy nadawany jest numer NIP. Potrzebny będzie on do celów podatkowych, w tym dla płatników podatku VAT. Natomiast numer REGON, który też zostanie nadany, wykorzystywany jest podczas kontaktów z Urzędem Skarbowym oraz ZUS przy okazji rozliczeń czy zawierania umów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz