Jak się ubrać w góry latem?

Jak się ubrać w góry latem?

Planujesz wyjazd w góry? Pamiętaj, że na letnią wyprawę trzeba przygotować się równie dobrze, jak zimą. Istotny jest w tym przypadku nie tylko sprzęt turystyczny, ale i właściwie dobrana odzież oraz obuwie. Jednym bowiem z najpopularniejszych błędów popełnianych przez podróżników jest niedopasowanie stroju do warunków panujących na szlakach. Sprawdź więc, jakie ubrania sprawdzą się na górskim wypadzie. Podpowiadamy, jak właściwie skompletować ubiór na wycieczkę.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Letni ubiór w góry – na co zwrócić uwagę?

Okres wakacyjny to czas, kiedy wielu wczasowiczów planuje wyjazd w góry. Zachwycające krajobrazy, czyste powietrze i wiele atrakcji turystycznych – to tylko kilka zalet tej formy spędzenia urlopu. Należy jedna pamiętać, że Tatry, Karpaty czy Sudety to nie tylko piękne, ale i wymagające miejsca na letni wypoczynek. Poza szybkim transportem, komfortowym noclegiem i dobrą lokalizacją warto zadbać również o odpowiednie wyposażenie naszej walizki.

Co warto wziąć ze sobą na taki wyjazd? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni strój w góry. Pamiętajmy, że pogoda na tych terenach potrafi być zdradliwa. Dlatego też przygotowując ubrania na wyprawę, nie należy sugerować się warunkami atmosferycznymi na nizinach i warto być gotowym na ich gwałtowną zmianę. Wybrana odzież powinna spełnić kilka ważnych warunków, takich jak:

  • Bezpieczeństwo: właściwą ochronę podczas zdobywania szczytów mogą zapewnić te elementy garderoby, które zabezpieczają przed otarciami i odciskami oraz pozwalają utrzymać suchą skórę (dobrze odprowadzają pot i wilgoć). Poza tym warto postawić na ubrania wiatro- i wodoodporne, które zagwarantują nam odpowiedni komfort wędrówki.

  • Komfort i swoboda ruchów: rozważając, jak należy ubrać się w góry latem, powinniśmy kierować się dwoma zasadami – odzież nie powinna krępować poruszania się i musi być na tyle luźna, by móc nakładać swobodnie jej kilka warstw.

strój na wyprawę w góry

  • Uniwersalność: to szczególnie ważny parametr, gdy planujemy regularne wędrówki po szlaku. Wtedy odpowiednio uzupełnioną letnią odzież górską można zastosować również zimą.

  • Termoaktywność: to jedna z najważniejszych cech stroju sportowego. Jest ona również wyjątkowo pożądana w przypadku letnich ubrań w góry. Odzież termoaktywna szybko odprowadza parę wodną (pot i wilgoć) z powierzchni skóry. Gdy nasze ciało pozostaje suche nawet po intensywnej aktywności fizycznej, to dużo trudniej doprowadzić do jego wychłodzenia czy przegrzania.

Lista rzeczy na wyjazd w góry latem

Zastanawiasz się, jak ubrać się na letni wypad w góry? Aby skompletować odpowiedni zestaw, wystarczy już kilka odpowiednio dobranych elementów. 

Wytrzymałe buty trekkingowe

Jakie buty należy zabrać w góry latem? Model sportowy typu sneakersy to jeden z najpopularniejszych wyborów górskich turystów. Jednak dużo lepiej w panujących na tych terenach warunkach podczas wakacji sprawdzą się buty trekkingowe. Wybierając konkretny rodzaj, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych np. rozmiar, wysokość cholewki czy membranę i powłokę. Dla początkujących poleca się szczególnie wersje wykonane z połączenia skóry oraz materiału syntetycznego.  

buty górskie

Od stóp do… skarpet

Nawet najlepsze i najdroższe buty górskie mogą nie zapewnić optymalnej ochrony bez wytrzymałych skarpetek. Istnieją specjalne modele dedykowane wakacyjnym wędrówkom po szlakach. Na cieplejsze warunki warto wybrać wersje cieńsze od opcji zimowych i całorocznych. Odpowiednio dobrana pomoże zapobiec nie tylko otarciom czy pęcherzom, ale również przepoceniu stóp i nieprzyjemnemu zapachowi. Nie bez powodu, uznawane są za ważny element letniego stroju w góry

Bielizna termoaktywna na lato

Jeśli chodzi o kompletowanie stroju na wyjazd w góry latem, to warto rozpocząć od zakupienia właściwej bielizny. W wielu poradnikach można odnaleźć informację, że najlepszym wyborem są wersje termoaktywne. Do ich niewątpliwych zalet należy ścisłe przyleganie do ciała oraz świetne odprowadzanie wilgoci. Poza tym pozwalają skórze oddychać i są wytrzymałe na uszkodzenia. W odróżnieniu od zwykłej bielizny wersje uszyte z włókien termoaktywnych chronią przed wychłodzeniem organizmu.  

Odzież wierzchnia

Jaki strój w góry latem – takie pytanie zadaje sobie wielu turystów. Do skompletowania właściwego zestawu potrzeba odzieży, która pozwoli nam ubrać się na tak zwaną „cebulkę”. Pierwszą warstwę stanowi bielizna termoaktywna oraz koszulki techniczne, które prawidłowo odprowadzają wilgoć.

Kolejna część ma charakter izolujący, co znaczy, że jej zadaniem jest utrzymanie temperatury ciała na właściwym i stałym poziomie. Pamiętajmy, że również latem temperatura może gwałtownie ulec zmianie. Warto zaopatrzyć się więc w bluzy lub kurtki z polaru czy wełny merino.

kurtka przeciwdeszczowa

Bardzo ważnym elementem ubioru w góry latem są odpowiednio dobrane do warunków spodnie. Na pewno należy zrezygnować podczas wędrówek z dżinsów. Warto za to postawić na modele trekkingowe lub bojówki. Gdy nie możemy zdecydować się, czy wybieramy krótkie spodenki, czy długie to warto postawić na rozwiązania 2w1.

Ostatnia warstwa zewnętrzna powinna nas chronić przed różnymi warunkami atmosferycznymi jak na przykład wiatr czy deszcz. W plecaku czy torbie warto zawsze mieć przeciwdeszczową kurtkę membranową lub ewentualnie opcję softshellową.

Ochrona przeciwsłoneczna oczu i głowy

Latem jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na negatywne skutki oddziaływania promieniowania słonecznego. Dlatego podczas wędrówek po szlakach, warto zaopatrzyć się w odpowiednie dodatki na letni wyjazd w góry. Różnorodne nakrycia głowy takie jak: czapki z daszkiem, kapelusze czy wielofunkcyjne chusty, pozwolą ochronić naszą twarz przed słońcem. Aby zadbać o oczy, należy pamiętać o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych.  

Właściwie dobrany strój na letni wypad w góry, to nie jedyny ważny element wyposażenia. Sprawdź, co poza ubraniami musimy zabrać na górską wycieczkę.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz