Materiał Partnera

Jak się przygotować do operacji plastycznej?

Jak się przygotować do operacji plastycznej?

Operacje estetyczne stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Nie dziwi więc, że coraz więcej pacjentek i pacjentów zadaje pytania odnoszące się do przebiegu, skutków i przygotowań w związku z zabiegiem. Myślisz o operacji plastycznej i nie wiesz, na co zwrócić uwagę już po podjęciu decyzji? Podpowiemy Ci, jak się do niej przygotować.

Po pierwsze: przemyślana decyzja

Decyzja o operacji estetycznej powinna być przemyślana. Nigdy nie powinno się decydować o zabiegu pod wpływem chwilowego impulsu. Czy rzeczywiście chodzi o poradzenie sobie ze stale powracającym kompleksem? Czy obecny wygląd stanowi istotną przeszkodę estetyczną lub praktyczną? Czy jesteś świadom tego, jak zmieni się Twoje ciało po operacji? Na te wszystkie pytania warto sobie odpowiedzieć jeszcze przed wybraniem kliniki i udaniem się na konsultację.

Jak tłumaczy dr n. med. Waldemar Weiss: „Z decyzją powinna łączyć się świadomość jej konsekwencji. W przypadku operacji estetycznej jest to «ukrycie socjalne» (czas niepokazywania się publicznie), czasowe ograniczenie niektórych czynności (np. sport), oraz czasu uzyskania pełnego wyniku końcowego. Przykładowo, po lipoaspiracji przez jakiś czas nie może się korzystać z publicznych basenów, a tuż po operacji plastycznej nosa (rynoplastyce) – nie można wydmuchiwać nosa.”

Do tego dochodzą jeszcze ewentualne obrzęki i siniaki pooperacyjne. Na to wszystko trzeba być przygotowanym mentalnie.

Po drugie: wybór odpowiedniej kliniki i specjalisty

Decyzja podjęta? Czas na konkrety – wybór kliniki i lekarza specjalizującego się w chirurgii estetycznej. 

Informacje na stronie internetowej są często ogólne i rekomendowana jest konsultacja na żywo, jednak już sam wygląd i treści na stronie danego lekarza mogą albo wzbudzić zaufanie, albo odstraszyć, więc jest to pierwsza wskazówka przy wyborze. Wart polecenia chirurg-estetyk posiada między innymi zakładkę z najczęściej powtarzającymi się pytaniami pacjentów oraz dostarcza bazę wiedzy w postaci bloga specjalistycznego.

Wybrany na drodze indywidualnych konsultacji chirurg powinien mieć specjalizację
z dziedziny chirurgii plastycznej (nadawaną przez Ministerstwo Zdrowia) oraz operować
w nowoczesnej, renomowanej klinice, która uzyskała niezbędne atesty sanitarno - epidemiologiczne. Warto skierować się ku takiemu specjaliście, który ma za sobą lata doświadczenia w zawodzie.

Po trzecie: badania

Każda renomowana klinika przed podjęciem jakichkolwiek działań medycznych kieruje pacjenta najpierw na badania potwierdzające ogólny dobry stan zdrowia. Jeśli występuje jakaś choroba przewlekła, lekarz prowadzący musi wydać opinię, czy nie stanowi ona przeciwwskazania do operacji plastycznej. Wyniki badań będą przeanalizowane i na tej podstawie wydaje się pozwolenie na zaplanowany zabieg.

Po czwarte: czas na rekonwalescencję

Zaplanuj sobie urlop na czas przed i po operacją.  Przygotuj się na około tydzień lub dwa tygodnie rekonwalescencji – w tym czasie Twoje ciało może dopiero powoli dochodzić do siebie. Tylko chirurg-estetyk pomoże Ci dokładniej określić ten czas, a jest on zależny od doświadczenia chirurga oraz od techniki, którą zastosuje w Twoim przypadku. Warto uwzględnić to wszystko jeszcze przed zabiegiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz