Materiał Partnera

Jak się przygotować do generalnego remontu mieszkania lub domu?

Jak się przygotować do generalnego remontu mieszkania lub domu?

Planujesz zmianę wnętrza swojego mieszkania? To świetnie - masz okazję nadać swoim czterem ścianom zupełnie nowego wymiaru. Zanim jednak osiągniesz wymarzony efekt, czeka cię przeprawa przez sterty remontowego gruzu oraz architektoniczne dylematy w wyborze materiałów i oczywiście ogólnego projektu remontu mieszkania. Jednak mamy dobrą nowinę - można się do tego przygotować, aby po wnętrzarskiej rewolucji pozostały jedynie dobre wspomnienia.

Krok pierwszy: najpierw rzeczy najważniejsze

Mierz siły na zamiary - niechaj ten mickiewiczowski zwrot będzie wstępem do remontowej przygody. Pamiętaj, że remontami rządzą się pewne niepisane zasady. Jedna z nich mówi o tym, że bez względu na to, jak dokładnie oszacujesz koszty, zawsze pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Aby uniknąć przykrego zaskoczenia w trakcie prac remontowych, już na wstępie można przyjąć, że będzie to około 15-20% pierwotnie planowanych wydatków. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, zastanów się, które rzeczy możesz kupić później, np. po kilku miesiącach od remontu. Lepiej jest wydać teraz pieniądze na dobrej jakości materiały budowlane, natomiast meble lub inne elementy ruchome zawsze mogą poczekać na przypływ gotówki lub następną wypłatę.

Krok drugi: kompleksowy projekt remontu

Zastanawiasz się, jak przekuć swoje pomysły w rzeczywistość? Najsprawniej poradzi sobie z tym dobry architekt, który na co dzień przygotowuje kompleksowe projekty remontów mieszkań. Znajdziesz go chociażby w biurze projektowym, takim jak Jakub Kafel CubicForm Architektura.

Podstawą sprawnego i udanego remontu jest zawsze dobry projekt. To właśnie on służy ekipie remontowej jako kompas do wszystkich prac. Na tym etapie nie warto oszczędzać pieniędzy, zwłaszcza, że paradoksalnie możesz nawet zaoszczędzić. Jak to możliwe? Koszty pokrycia błędów, które pojawią się w wyniku niedomówień lub “remontowych niespodzianek”, mogą być wyższe niż koszt projektu. Warto więc zawczasu zadbać o swój spokój ducha i wybrać do współpracy dobrego architekta.

Krok trzeci: wybierz dobrą ekipę remontową

Remont generalny to zadanie dla ludzi o mocnych nerwach. Remontowe niespodzianki i dylematy są bowiem na porządku dziennym. Jak to pogodzić z codziennymi obowiązkami? Najlepiej tym się zajmować jak najmniej i zdać się na specjalistów od wyburzania, szpachlowania, malowania, czyli na dobrą ekipę remontową. Niestety, na dobrą firmę remontową trzeba poczekać, zacznij więc poszukiwania dużo wcześniej - nawet pół roku przed planowanym remontem generalnym. Tobie niechaj pozostanie kontrolowanie prac oraz przyglądanie się, jak twoja architektoniczna wizja jest sprawnie wcielana w życie.

Opracowanie:
Kraków, Henryka i Karola Czeczów 28 lok. 94
tel. 500 520 516
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz