Jak samodzielnie zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Jak samodzielnie zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Chociaż kalendarz adwentowy najczęściej kojarzy się z pomysłową bombonierką, tak naprawdę wcale nie musi jej przypominać. Możemy zrobić go samodzielnie z materiału, pudełek po zapałkach czy kolorowych saszetek. W środku może się znaleźć niemal wszystko – małe zabawki, słodycze i zadania do wykonania. Pomysłów jest mnóstwo – warto wykonać taki kalendarz i razem z dzieckiem cieszyć się nadchodzącymi świętami.

Jak powstały pierwsze kalendarze adwentowe?

Pierwsze kalendarze adwentowe powstały w XIX w. w Niemczech. Miały one uprzyjemniać czas upływający do świąt Bożego Narodzenia. Na początku czas ten odliczano, zapalając świece na wieńcu adwentowym. Później zaczęto tworzyć skrzyneczki z obrazkami i szufladkami, w które wkładano słodkie upominki dla dzieci. Pierwsze drukowane kalendarze pojawiły się w 1902 r. i miały kształt zegara z cyframi od 13 do 24. W 1903 r. pojawiła się również wersja do wycięcia i ze specjalnymi arkuszami do naklejania. Komercjalizacja kalendarza nastąpiła, gdy w 1930 r. Gerhard Lang wyprodukował kalendarz adwentowy z czekoladkami, który znamy do dzisiaj.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?

Kalendarze adwentowe możemy obecnie kupić w każdym supermarkecie. Popularność zyskują jednak kalendarze DIY, które można przygotować wspólnie z dzieckiem. Pomysłów na ich wykonanie jest mnóstwo, wystarczy odrobina kreatywności, aby wyczarować coś niesamowitego. W zrobieniu kalendarza pomoże ci gotowy szablon do pobrania, który wystarczy wydrukować i nakleić na torebki czy pudełka.

Z czego można zrobić kalendarz adwentowy?

Materiał

Jeśli umiesz szyć, możesz się pokusić o wykonanie kalendarza adwentowego z materiału. Potrzebny będzie ci jedynie prostokątny kawałek tkaniny, na którym naszyjesz poszczególne kieszonki. Mogą być one ozdobione naszywkami, ozdobnymi guzikami czy koronką. Tak wykonany kalendarz nie tylko będzie świetnie wyglądał, ale też nie straci na ważności i z pewnością posłuży ci kilka lat.

Papier

Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru? Z papieru możesz wykonać kalendarz w formie girlandy, którą powiesisz nad łóżkiem lub kominkiem. Mogą to być zarówno przypięte klamerkami kolorowe koperty, stare paczuszki lub ozdobne woreczki kupione w pasmanterii, do których włożysz słodkości. Dobrym pomysłem jest także wycięcie z kolorowego papieru choinki lub bałwanka. Możemy go przykleić na jedną ze ścian, a następnie doczepić do niego kartonowe kubeczki na prezenty. Z papieru możesz także wykonać samochodziki dla małego fana motoryzacji lub kartonowe Mikołaje.

Pudełka i pudełeczka

Kalendarz adwentowy wykonany z pudełek może być świetnym pomysłem. Mogą to być opakowania po zapałkach lub specjalne pudełeczka z magnesami, które kupisz w sklepie papierniczym. Obklej je papierem kolorowym i ponumeruj, a do środka wrzuć, co tylko chcesz. Możesz poprosić też o pomoc malucha. Oczywiście wielkość pudełka zależy od tego, jak duży prezent chcesz do niego włożyć. Jeśli jest to jakiś drobiazg, pudełeczka możesz przykleić np. na ścianie lub na lodówce. Ciekawym pomysłem będzie także zawieszenie ich na gałęzi, którą wspólnie z dzieckiem ozdobicie łańcuchami i bombkami. Większe pakunki ustaw na półce.

Rolki po papierze toaletowym

Kalendarz wykonany z rolek po papierze toaletowym to świetny pomysł, jeśli jesteś fanką recyklingu. Możesz z nich zbudować domek dla lalek, przygotować zwierzaki lub złączyć w dowolny kształt, np. choinki. Na koniec wystarczy pomalować je ozdobną farbą i włożyć do środka słodycz lub kartkę z zadaniem do wykonania. Taki kalendarz adwentowy dla dzieci z łatwością wykonacie wspólnie. Możesz poprosić malucha na przykład o pomalowanie papieru i ozdobienie go naklejkami lub brokatem.

Co włożyć do kalendarza adwentowego?

Największą frajdą dla dziecka jest to, co znajduje się w środku kalendarza adwentowego. Możesz do niego włożyć drobne słodycze (cukierki, lizaki, gumy do żucia), zabawki (małe samochodziki, lalki) i inne drobne upominki (naklejki świąteczne, foremki do pierników, balony, sztuczny śnieg). Ciekawym pomysłem jest również włożenie do środka elementów szopki bożonarodzeniowej, którą w wigilię złożysz razem z dzieckiem.

Chcesz, połączyć zabawę z nauką? Włóż do kalendarza karteczki z zadaniami. Powinny być one związane ze świętami i łatwe do wykonania przez dziecko. Nie masz pomysłu na zadania? Podpowiadamy, co możesz napisać!

  • Napisz list do św. Mikołaja.
  • Przygotuj samodzielnie ozdobę choinkową.
  • Ubierz wspólnie z rodzicami choinkę.
  • Przeczytaj i opowiedz historię o Trzech Królach.
  • Pomóż rodzicom w przygotowaniach do wigilii.
  • Naucz się kolędy i zaśpiewaj ją.
  • Przygotuj świąteczne upominki dla najbliższych.
  • Wymień jak najwięcej potraw wigilijnych.

Jak widzisz, jest w czym wybierać! Pamiętaj tylko, aby zadania były dostosowane do wieku dziecka. Dzięki temu z łatwością je wykona i wspólnie będziecie mogli cieszyć się przygotowaniami do świąt. W nagrodę w paczuszce może znajdować się również mały upominek.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz