Artykuł sponsorowany

Jak są zbudowane silniki elektryczne i na jakiej zasadzie działają?

Jak są zbudowane silniki elektryczne i na jakiej zasadzie działają?

Silniki elektryczne możemy spotkać w bardzo wielu zastosowaniach, począwszy od bardzo małych, jak choćby w elektrycznej szczoteczce do zębów, przez urządzenia gospodarstwa domowego, aż po silniki napędzające windy, czy pojazdy takie jak tramwaj, albo nowoczesne samochody elektryczne. Trudno jest wyobrazić sobie współczesny świat bez silników elektrycznych. Jak zatem działa taki silnik i jak jest zbudowany? Dowiesz się z naszego artykułu.

Budowa silnika elektrycznego

Silnik elektryczny to urządzenie przetwarzające energię elektryczną na energię mechaniczną. Ta zasada działania jest wspólna dla wszystkich silników elektrycznych, ale sposób przetwarzania tej energii, budowa silnika elektrycznego, oraz, oczywiście jego zastosowanie, mogą się bardzo różnić. Silnik elektryczny wykorzystuje zjawisko pola magnetycznego, wprawiając za jego pomocą w ruch wał danego urządzenia lub maszyny.

Silniki elektryczne konstruuje się wykorzystując części do silników elektrycznych, dostępne w hurtowni artykułów elektrotechnicznych Rewi. Zwykle silniki elektryczne zbudowane są z wirnika, magnesów, szczotek i komutatorów. Szczotki dostarczają prąd do silnika, komutatory sterują kierunkiem prądu, zaś magnesy wytwarzają pole magnetyczne, które oddziałując na uzwojenie wirnika wprawia go w ruch obrotowy.

Rodzaje silników elektrycznych

W silniku elektrycznym energia elektryczna pochodząca z sieci, lub z baterii, zostaje zamieniona na ruch mechaniczny wirnika. Wyróżniamy kilka rodzajów silników elektrycznych:

  • Silnik elektryczny jednofazowy – zasilany z jednofazowej sieci prądu przemiennego. Umożliwia stałą, efektywną pracę i nie wymaga dostarczania dużej energii. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w sprzętach gospodarstwa domowego i urządzeniach rolniczych.
  • Silnik elektryczny trójfazowy – stosowany tam, gdzie występuje większe zapotrzebowanie na moc. Ma wyższe parametry i zapewnia większą odporność na dodatkowe obciążenia.
  • Silnik elektryczny jednobiegowy – zapewnia pracę ze stałą prędkością
  • Silnik elektryczny wielobiegowy – stosowany tam, gdzie wymagana jest zmiana prędkości pracy. Dokonuje się to dzięki zmianie liczby biegunów magnetycznych
  • Silnik elektryczny z hamulcem – stosowane są tam, gdzie konieczne jest szybkie zatrzymanie urządzenia. Hamulec elektromagnetyczny zapewnia zarówno samohamowność statyczną, jak i dynamiczną układu.

Zastosowanie silników elektrycznych staje się coraz bardziej powszechne i uzyskiwane przez nie osiągi pozwalają na użytkowanie ich także w zwykłych samochodach. Choć jeszcze niedawno było to pomysł rodem z science-fiction, obecnie łatwy dostęp do części do silników elektrycznych oraz rozwój techniki sprawia, że po naszych drogach porusza się coraz więcej pojazdów napędzanych tym typem silników.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz