Artykuł sponsorowany

Jak są zbudowane automatyczne systemy do bram?

Jak są zbudowane automatyczne systemy do bram?

Powszechność bram wyposażonych w automatyczny system wciąż wzrasta. Jest to zasługa innowacyjnych rozwiązań pojawiających się na rynku. Ich szeroki wybór i przystępna cena zdobywają rzeszę zwolenników. Na ich korzyść przemawia również to, że nie wymagają zastosowania jedynie przy nowoczesnych bramach, a świetnie sprawdzą się także przy starszych ogrodzeniach.

Z czego zbudowane są automatyczne systemy do bram?

Aby móc korzystać z automatycznego sterowania bramą, należy zainstalować w niej odpowiedni napęd. Napędy do bram wjazdowych nie tylko ułatwiają, ale też znacząco usprawniają wjazd na teren posesji. Jest to szczególnie wygodne w przypadku niepogody, kiedy to w czasie ulewy bądź intensywnych opadów śniegu możliwe jest szybkie otwarcie bramy bez wychodzenia z samochodu.

Standardowy zestaw do otwierania bramy składa się z: siłowników, sterownika z odbiorem radiowym, anteny, pilota, lampy ostrzegawczej, wyłącznika na klucz, fotokomórek oraz zderzaków. Mechanizmy tego rodzaju można zainstalować zarówno w tradycyjnych bramach wahadłowych, w bramach garażowych oraz w bramach przesuwnych. Stosuje się wówczas inne rodzaje napędów.

W bramach wahadłowych do otwierania oraz do zamykania skrzydeł stosuje się hydrauliczne, oraz elektromechaniczne siłowniki. Z kolei w bramach przesuwnych siłownikiem zazwyczaj staje się motoreduktor. Różnica między nimi jest znacząca. Siłowniki pierwszego typu wprawiają w ruch skrzydła bramy za pomocą ramion przesuwnych lub przegubowych, zaś motoreduktory napędzają przekładnię zębatą z płaską szyną zębatą, która biegnie wzdłuż całej bramy.

Czym sterowane są napędy?

Nowoczesne zestawy do sterowania bramą wyposażone są w sprzęgła bezpieczeństwa, których zadaniem jest unieruchomienie bramy w przypadku, gdy jej skrzydło napotka przeszkodę. Z kolei ruch bramy sygnalizowany jest migającym światłem lampy ostrzegawczej oraz dodatkowo sygnałem dźwiękowym. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania.

Przed zakupem odpowiedniego napędu należy sprawdzić kilka elementów bramy. Po pierwsze warto upewnić się, że konstrukcja bramy jest sztywna. Można również skontrolować, czy brama lekko obraca się w zawiasach bądź przesuwa na prowadnicach. Jest to istotne, gdyż skrzydła bramy powinny poruszać się bez tarcia. Ważną kwestią jest także sprawdzenie przybliżonego ciężaru skrzydła bramy. Pomoże to w dostosowaniu odpowiedniego mechanizmu automatycznego – podpowiada pracownik firmy Metalplast, specjalizującej się w dystrybucji przemysłowych elementów metalowych, oferujących także różnego rodzaju automatyczne napędy do bram i ogrodzeń.

Wybór odpowiedniego napędu do bramy jest uzależniony od kilku czynników. Warto dobrać napęd o dużym zapasie mocy, dzięki czemu automat posłuży przez długi czas. Na działanie napędu mają również wpływ warunki atmosferyczne. Gdy temperatura znacząco spada, smar w przekładniach gęstnieje, co zwiększa opór tarcia, podczas pracy napędu. Należy więc pamiętać o częstym kontrolowaniu ich stanu, aby móc jak najdłużej cieszyć się bezawaryjnym działaniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz