Materiał Partnera

Jak rozwieść się szybko i bezboleśnie?

Jak rozwieść się szybko i bezboleśnie?

Rozwód stanowi niekiedy trudną i bolesną decyzje, zaś na samą rozprawę małżonkowie mogą oczekiwać dość długo. Chcąc przeprowadzić szybki rozwód należy więc odpowiednio się do niego przygotować. Jakimi zasadami warto się kierować, aby proces mógł odbyć się bez większych komplikacji?

Podjęcie właściwej decyzji

Zanim małżonkowie podejmą kroki zmierzające do formalnego zakończenia związku małżeńskiego powinni gruntownie przemyśleć swoją decyzje. W niektórych przypadkach bowiem rozwód nie musi się okazać najlepszym rozwiązaniem. Kwestia ta jest jednak bardzo indywidualna, a w związku z tym trudno znaleźć jednoznaczny zestaw sytuacji, w których małżonkowie powinni się rozstać. Istnieją jednak takie, które utrudniają podjęcie właściwej decyzji. Jedną z najważniejszych jest strach, który utrudnia partnerom komunikację oraz podejmowanie konkretnych działań, zarówno celem ratowania związku, jak i zmierzających do jego zakończenia. Chcąc się rozwieść małżonkowie powinni więc zastanowić się wspólnie nad swoją sytuacją i podjąć właściwą decyzję. Dzięki porozumieniu proces rozwodowy będzie znacznie krótszy.

Dobrze napisany pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy stanowi najważniejsze pismo, celem rozpoczęcia procedury formalnego zakończenia małżeństwa. Profesjonalny prawnik pomoże klientowi napisać go poprawnie, jak również dołączyć wszelkie niezbędne załączniki. Dobrze napisany pozew rozwodowy, pozbawiony błędów formalnych i niedookreśleń może znacząco wpłynąć na czas postępowania. Choć istnieje możliwość samodzielnego stworzenia pozwu rozwodowego na podstawie wzoru, lepszym rozwiązaniem może okazać się pomoc profesjonalnego prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym.

Opłaty sądowe

Składając pozew rozwodowy powód jest zobowiązany do uiszczenia opłaty. Warto wykonać tę czynność od razu, gdyż znacząco skraca czas postępowania rozwodowego. Istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z kosztów sądowych, jeśli powód dostarczył oświadczenie o stanie rodzinnym. W formularzu należy umieścić następujące informacje:

  • stan majątkowy,
  • sytuacja rodzinna,
  • dochody,
  • źródła utrzymania.

Chcąc uniknąć opłaty sądowej należy mieć świadomość, iż wniesienie wniosku tego typu wydłuża czas postępowania rozwodowego.

Zgodność małżonków

Małżonkowie, którzy ustalą między sobą wszelkie aspekty związane z rozwodem jeszcze przed podjęciem kroków formalnych mogą liczyć na znacznie krótszy czas trwania postępowania. Dotyczy to zagadnień związanych z podziałem majątku, prawa do opieki nad dziećmi (jeśli małżonkowie posiadają potomstwo), jak również pozostałych kwestii związanych z rozwodem. Zgodni na sali sądowej małżonkowie, którzy postanowią się rozstać bez orzekania o winie mogą liczyć na zamknięcie sprawy rozwodowej już na pierwszej rozprawie.

Brak orzekania o winie jednego z małżonków

Udowodnienie ,,winy” małżonka może być procesem długotrwałym i związanym z silnym stresem obu partnerów. Podczas rozwodów z orzekaniem o winie należy udowodnić z jakich względów moralnych i prawnych współmałżonek jest winny rozpadu małżeństwa. Rezygnacja z orzekania o winie znacząco wpływa na skrócenie czasu trwania postępowania rozwodowego. W przypadku chęci uzyskania winy któregoś z małżonków proces ten może wydłużyć się nawet do kilku lat.

Szybki rozwód jest możliwy

Kierując się tymi wskazówkami małżonkowie mogą znacznie skrócić czas trwania postępowania rozwodowego. Chcąc podjąć formalne kroki do zakończenia związku małżeńskiego warto skorzystać z usług doświadczonego prawnika. Kancelaria Adwokacka Maria Kowalska-Złamaniec specjalizuje się w rozprawach związanych z prawem rodzinnym i majątkowym. Adwokat wspomoże klienta zarówno poprzez przygotowanie pozwu rozwodowego, jak również separacyjnego i o podział majątku. Wybierając kompetentnego specjalistę z tych dziedzin prawa można mieć pewność, iż rozwód odbędzie się w sposób szybki i bezbolesny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz