Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać zużycie akumulatora?

Jak rozpoznać zużycie akumulatora?

Akumulator samochodowy to podstawowa część eksploatacyjna auta, co oznacza, że jego żywotność jest ograniczona. Jak rozpoznać, że ogniwa powoli ulegają rozładowaniu? Które objawy ewidentnie świadczą o zużyciu akumulatora?

Dlaczego akumulator tak szybko się zużywa?

Części eksploatacyjne auta cechują się ograniczoną żywotnością, a ich czas działania zależy od kilku czynników: jakości wykonania, sposobu użytkowania  oraz konserwacji. Świadome użytkowanie akumulatora pozwala wydłużyć jego trwałość, ale nie sprawi, że ogniwo będzie pracowało wiecznie. Przeciętny czas pracy akumulatora kwasowo-ołowiowego wynosi ok. 5 lat, jednak statystyki pokazują, że większość modeli działa nie dłużej  niż 3-4 lata. Tak duża rozbieżność w pracy rzeczywistej a deklarowanej przez producentów wynika m.in. z lekceważenia objawów użycia akumulatora oraz nieświadomej eksploatacji części. Objawy zużycia, dostrzeżone odpowiednio wcześnie, mogą zostać wyeliminowane, a żywotność baterii – wydłużona.

Objawy zewnętrzne i wewnętrzne zużycia akumulatora

  • Objawy zewnętrzne

Praktyka pokazuje, że niewielu kierowców regularnie sprawdza stan akumulatora. To duży błąd. Dzięki kontroli baterii można w porę dostrzec zewnętrzne objawy jej zużycia m.in. rozdętą obudowę (przeładowanie), gromadzenie się wilgoci, plamy z oleju czy osady kurzu. Gromadzące się zabrudzenia mogą wytworzyć warstwę przewodzącą, która powoduje przepływ prądów między biegunami i rezultacie szybsze wyładowanie baterii. Brud i śniedź to pierwszy sygnał, że z akumulatorem dzieje się coś niedobrego.

  • Objawy wewnętrzne

Objawy wewnętrzne są nieco trudniejsze do zdiagnozowania, ale przy zachowaniu czujności można je szybko dostrzec. Podstawowym symptomem zużywania ogniwa jest ciągłe niedoładowanie – można je wykryć przez wykonywanie pomiarów napięcia w akumulatorze za pomocą woltomierza. Do zasilenia sieci pokładowej wystarczy napięcie o wartości 12,53 V – permanentne osiąganie niższych wartości to sygnał, że akumulator w niedługim czasie ulegnie zużyciu.

Właściwie dobrany akumulator – gwarancja żywotności

Każdy producent określa dokładne parametry akumulatora, który powinien zostać zastosowany w danym modelu auta – stosując się do wytycznych można znacznie wydłużyć żywotność części eksploatacyjnych. Wybierając baterię w sklepie motoryzacyjnym, np. Carwit, można skorzystać z pomocy fachowca, który dobierze akumulator do danego modelu, wskazując najlepszą pojemność i wartość prądu rozruchowego, i udzieli podstawowych wskazówek eksploatacyjnych.
Opracowanie:
Szczecin, Księcia Witolda 9
tel. 91 484 42 77
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz