Materiał Partnera

Jak rozpoznać uszkodzone łożysko w skrzyni biegów?

Jak rozpoznać uszkodzone łożysko w skrzyni biegów?

Choć automatyczne skrzynie biegów zyskują coraz większą popularność, to jednak wciąż większość samochodów poruszających się po polskich drogach jest wyposażonych w manualne skrzynie. Ich awarie zdarzają się dość często i przeważnie wynikają z niewłaściwego użytkowania lub zastosowania niskiej jakości części zamiennych podczas naprawy. Najpowszechniejszą usterką jest zużyte łożysko. Jak rozpoznać to uszkodzenie i gdzie zaopatrzyć się w dobrej jakości części zamienne? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Funkcja łożyska w skrzyni biegów

Łożysko oporowe, które często nazywane jest również łożyskiem wyciskowym, stanowi kluczowy element układu sprzęgła. Odpowiada za przełączenie napędu z silnika do skrzyni biegów poprzez naciskanie na sprężynę talerzową. W samochodowym układzie hydraulicznym wysprzęglik oddziałuje na łapę sprzęgła, a następnie na łożysko.

Jakie są objawy zużycia łożyska oporowego?

Pierwszym symptomem, jaki powinien nas zaniepokoić są odgłosy, jak szum czy stukanie, dobiegające ze sprzęgła i skrzyni biegów. Łożyska z czasem się zużywają, a wraz z utratą sprawności zaczynają pracować coraz głośniej. Objawem, który może wskazywać na uszkodzenie łożyska jest również utrudniona możliwość zmiany biegów.

Aby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń, należy rozsądnie eksploatować pojazd i prawidłowo zmieniać biegi. Przyczyną powstania uszkodzeń łożyska skrzyni biegów może być również niewłaściwy poziom oleju przekładniowego – należy regularnie kontrolować i uzupełniać jego stan.

Kiedy wymienić łożysko?

Za każdym razem, gdy konieczna jest wymiana zestawu sprzęgła, obowiązkowo musimy również wymienić łożysko wyciskowe. Łożyska zazwyczaj nie są drogie, dlatego warto jest zdecydować się na zakup części zamiennych od najlepszych producentów. W woj. mazowieckim warto jest wybrać się do przedsiębiorstwa RiK w Brwinowie, prowadzonego przez Romana Trzcińskiego i Krzysztofa Kotarskiego, w którego ofercie znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju łożysk renomowanych marek.

Pamiętajmy, aby nigdy nie lekceważyć pierwszych objawów uszkodzenia skrzyni biegów. Długotrwała jazda ze zniszczonym łożyskiem doprowadzi do uszkodzenia kół zębatych i elementy samej skrzyni biegów, a to całkowicie unieruchomi nasz pojazd.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz