Materiał Partnera

Jak rozpoznać próchnicę i jak ją leczyć?

Jak rozpoznać próchnicę i jak ją leczyć?

Próchnica należy do stomatologicznych, przewlekłych chorób zakaźnych, które powodują rozmiękczanie szkliwa zębów na skutek oddziaływania na nie kwasów oraz innych szkodliwych związków takich jak toksyny. To z kolei powoduje namnażanie się w jamie ustnej bakterii uszkadzających płytkę nazębną. Jak rozpoznać to groźne schorzenie i co zrobić w takiej sytuacji? O tym piszemy w poniższym artykule.

Pierwszy etap próchnicy

Ze względu na specyfikę próchnicy, której stadia dzielą się na sześć poszczególnych etapów, jej rozpoznanie nie należy do łatwych zadań. Na początku warto też wiedzieć, iż ostateczną i rzetelną diagnozę odnośnie próchnicy może nam wystawić jedynie specjalista taki, jak pracownicy Gabinetu Stomatologicznego należącego do Grzegorza Jaracza, który ma swoją siedzibę w Jaśle znajdującym się na terenie województwa podkarpackiego. Jeśli chodzi o pierwszy etap powstawania próchnicy, to o świadczą o nim białe plamki pojawiające się na zębach w wyniku niedoborów wapnia, jak również tworzenia się płytki nazębnej, w której namnażają się bakterie przekształcające spożywane węglowodany w kwasy niszczące szkliwo, a co za tym idzie powodujące demineralizację powierzchni zębowej.

Jeśli rozpoznamy u siebie etap pierwszy próchnicy, to oznacza, że jeszcze nie jest za późno na jej wyleczenie. Wystarczy zmiana nawyków i regularne stosowanie preparatów zawierających fluor. Mimo wszystko dobrze jest też w tej sytuacji zasięgnąć porady specjalisty z dziedziny stomatologii.

Kolejne etapy próchnicy

Po czym rozpoznamy etap drugi próchnicy? Otóż, dochodzi w nim do widocznych uszkodzeń zębów w postaci ubytków lub ukruszeń w wyniku rozpadu szkliwa pod powierzchnią zęba, jak również częściowego zahamowania procesu remineralizacji na skutek oddziaływania czynników z etapu pierwszego. W tym przypadku na pewno nie obejdzie się bez wizyty u stomatologa, do którego należy udać się najszybciej jak to możliwe, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której będzie już za późno na uratowanie zębów.

Jeśli nie skorzystamy z tej rady, najprawdopodobniej będziemy musieli zmierzyć się z trzecim etapem próchnicy, który rozpoznamy po rozpadzie zębiny, czyli części zęba zlokalizowanej pomiędzy szkliwem a miazgą. Najczęściej temu stanowi rzeczy towarzyszy silny, tymczasowy ból oraz jeszcze wyraźniejsze i większe ubytki wymagające zaaplikowania plomby. Następny, czyli czwarty etap, polega na zajęciu miazgi zębowej znajdującej się w centralnej części zęba, a także jej zainfekowaniu, co skutkuje zbieraniem się w niej ropy destrukcyjnie oddziałującej na okoliczne naczynia krwionośne oraz nerwy, a także powodującej przewlekły ból. W tym przypadku może pomóc jedynie jak najszybsze leczenie kanałowe.

W przypadku piątego etapu próchnicy jest już mowa o powstawaniu wyjątkowo bolesnych ropni, które mogą dosięgnąć także wierzchołka korzenia zęba i tym samym zainfekować stykające się z nimi kości. Ta sytuacja wymaga interwencji chirurga stomatologicznego. Jeśli i ten etap zostanie zlekceważony przez pacjenta, to zainfekowany ząb będzie wymagał tylko i wyłącznie usunięcia.

Opracowanie:
Jasło, Kazimierza Wielkiego 1
tel. 13 448 12 34
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz