Jak rozpoznać pchły u psa?

Jak rozpoznać pchły u psa?

Pchły pomimo niewielkich rozmiarów sprawiają dużo problemów. Te pchły, które na swoich żywicieli wybrały sobie nasze czworonogi, to trudni przeciwnicy. Należy jednak podjąć  z nimi walkę, aby pomóc pupilowi. Przeczytaj, jakie są symptomy tego, że nasz pies został zaatakowany przez pchły. Sprawdź, jak je zwalczać i jakie choroby przenoszą.

Jak rozpoznać pchły u psa?

Pchły u psa można rozpoznać w prosty sposób. Pies, na którym buszują wszelkiego rodzaju pasożyty, będzie się drapał – to jest pierwsza oznaka, która powinna zaalarmować właściciela. Jeżeli nasze zwierzę zachowuje się dziwnie, powinniśmy zareagować.

W sklepach dostępne są testy, dzięki którym dowiem się, czy na skórze zwierzaka obecne są pchle odchody. Możemy także przejrzeć sierść i sprawdzić, czy są na niej obecne małe czarne punkty. Sierść psa należy regularnie sprawdzać. Im szybciej odkryjemy problem, tym łatwiej będzie go zwalczyć. Najskuteczniejsze są szybkie reakcje.

Pamiętajmy, że nie tylko zwierzę może mieć pchły. Na te owady narażeni są także ludzie. Istnieje pchła ludzka, która może nam bardzo uprzykrzyć życie, zostawiając po sobie swędzące rany – przeczytaj, jak wygląda pchła ludzka.

Jak zwalczać pchły?

Znajdziemy wiele metod na zwalczanie pcheł u psa. Należy je wypróbować i znaleźć najlepszą. Czasami może to potrwać. Dlatego też im szybciej zaczniemy walkę z pchłami, tym lepiej.

Najpierw należy wypróbować porządną kąpiel. W walce z pchłami higiena odgrywa kluczową rolę. Do umycia sierści idealny będzie szampon przeciwpchelny, który można kupić w zwykłym sklepie zoologicznym.

 Po umyciu psiaka warto wetrzeć w jego sierść ocet. W tym celu należy go rozwodnić. Proporcja to jedna szklanka octu na cztery litry wody. Pchły nie lubią octu. Zatem stosując takie rozwiązanie, możemy się ich pozbyć. Istnieje wiele specyfików, które można zakupić w sklepach zoologicznych.

Jeżeli pchły wystąpiły u szczeniaka ważne, aby nie podejmować działań samodzielnie. Należy się najpierw skonsultować z weterynarzem. Pomoc na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pchły – profilaktyka

Pierwsza zasada to odpowiedni poziom czystości. Pchły uwielbiają kurz i nieporządek. Dlatego należy sprawić, aby warunki, które panują u nas w domu, nie były dla nich komfortowe. Częste odkurzanie – szczególnie w obrębie legowiska psa, wesprze nasze działania profilaktyczne. Samo legowisko dobrze przetrzeć co najmniej dwa razy w tygodniu.

Przy kupnie miejsca, na którym będzie przebywał nasz pupil, warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane jest legowisko. Dobry materiał to taki, który łatwo utrzymać w czystości.

Ochrona psa jest najważniejsza. Możemy także zainwestować w różnego rodzaju środki przeciwpchelne. Dostępne są krople, specjalne obroże czy aerozole. Dzięki tym metodom wykształcimy środowisko, które nie będzie przyjazne pchłom – prawdopodobieństwo, że wystąpią one u naszego psa, będzie o wiele mniejsze.

Skutki ugryzienia pchły

Należy pamiętać, że u niektórych psów występuje alergiczne pchle uczulenie skóry. Jest to częsta przypadłość. Objawia się ona intensywnym drapaniem, za sprawą którego na skórze psa powstają ropiejące rany. Aby pozbyć się problemu, należy pozbyć się pcheł.

W niektórych przypadkach to nie wystarcza i niezbędne będzie odczulanie. Reakcja na alergen może być różna – należy to brać pod uwagę. Jeżeli pies jest wyjątkowo wrażliwy na ukąszenie i nawet po pozbyciu się pcheł występuję bardzo intensywne drapanie, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz