Jak rozpoznać i wyleczyć uczulenie na hybrydę?

Jak rozpoznać i wyleczyć uczulenie na hybrydę?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez hybrydy. Gdy raz spróbują, powracają już do paznokci hybrydowych cały czas. Czy jednak ciągłe wykonywanie hybryd bez przerw jest bezpieczne? Okazuje się, że uczulenie na hybrydę może pojawić się tuż po aplikacji lakieru lub wystąpić dopiero za jakiś czas. Dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy uczulenia i jak je skutecznie wyleczyć.  

Strony www Strony www

Jakie są objawy uczulenia na hybrydę?

Pierwsze objawy uczulenia na hybrydę mogą pojawić się od razu po aplikacji lakieru, bazy lub topu bądź dać o sobie znać dopiero po kilku godzinach. Najpierw wokół paznokci obserwuje się zaczerwienie, odczuwane jest także dokuczliwe swędzenie, które z upływem godzin staje się trudne do wytrzymania. W wielu przypadkach palce puchną, a wokół paznokcia tworzą się pęcherzyki, które mają tendencję do pękania. Sącząca się wydzielina może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Uczulenie z czasem może objąć całe dłonie, wówczas skóra staje się przesuszona i się łuszczy.

Warto podkreślić, że uczulenie na hybrydę dotyczy nie tylko osób, u których wykonywany jest manicure hybrydowy. Na przykre skutki narażone są w szczególności kosmetyczki, które mają kontakt z alergenem na co dzień.

Jak złagodzić i leczyć uczulenie na hybrydę?

Bez względu na stopień uczulenia, czy jest to ostra reakcja alergiczna czy przewlekłe uczulenie, które objawia się stosunkowo łagodnie, należy jak najszybciej odstawić czynnik drażniący. Jeśli do uczulenia doszło po nałożeniu lakieru, należy jak najszybciej zdjąć hybrydy. Samo ściągnięcie u wielu osób wystarcza, by pozbyć się dolegliwości. Jeśli jednak wciąż utrzymuje się niewielki dyskomfort, można samodzielnie złagodzić objawy. Zaleca się moczenie rąk w rumianku, który zmniejsza opuchliznę i podrażnienie oraz stosowanie maści natłuszczających, np. z dodatkiem pantenolu.

Gdy domowe sposoby nie pomagają i pieczenie oraz zaczerwienie wciąż się utrzymują lub nasilają, koniecznie należy zgłosić się do dermatologa. Nieleczone uczulenie może doprowadzić do groźnej onycholizy.

Jak zapobiegać uczuleniu?

Nie wszystko można przewidzieć, jednak w wielu przypadkach uczulenia na lakier hybrydowy można uniknąć. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które gwarantują bezpieczeństwo wykonania:

  • Szukaj profesjonalnych salonów kosmetycznych, w których pracują fachowcy
  • Jeśli samodzielnie wykonujesz manicure hybrydowy, koniecznie postaw na sprzęt wysokiej jakości – wybierz lampę o dużej mocy i produkty sprawdzonych marek
  • Zadbaj o dobre przygotowanie paznokcia, nie wycinaj zbyt mocno skórek, staraj się nie zranić
  • Pokrywaj płytkę cienkimi warstwami lakieru, nie rozlewaj lakieru na skórki

Czy można powrócić do hybrydy po uczuleniu?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez hybrydy. Zastanawiasz się, czy po wystąpieniu uczulenia lub alergii na hybrydy można znów wykonać manicure hybrydowy? Tak, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Zalecane jest zrobienie sobie dłuższej przerwy, około pół roku. W tym czasie należy zadbać o odżywienie płytki i nawilżenie skóry dłoni.

Warto zastanowić się, czy przypadkiem nie uczula nas konkretny składnik i na podstawie obserwacji odstawić dany produkt. Czy na rynku dostępne są lakiery hybrydowe, które nie uczulają? Uważa się, że za reakcje alergiczne w głównej mierze odpowiadają takie substancje jak formaldehyd, DBP, oraz toluen. Działają one drażniąco, dlatego warto poszukać lakierów, które nie zawierają właśnie tych szkodliwych substancji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie te składniki uczulają i ich eliminacja rozwiąże problem raz na zawsze.  

Poznaj 8 błędów w stylizacji hybrydy

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz