Materiał Partnera

Jak remontować instalację elektryczną?

Jak remontować instalację elektryczną?
Wymiana lub modernizacja instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym powinna odbywać się zawsze wtedy, kiedy jej stan uniemożliwia funkcjonalne i bezpieczne użytkowanie. Dotyczy to nie tylko budynków bardzo starych, ale też tych, w których instalacja została zaprojektowana i poprowadzona w niewłaściwy sposób. O czym warto pamiętać, zanim zleci się jej ponowne wykonanie?

Trwałość i funkcjonalność

Instalacja elektryczna może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka, dlatego niedoświadczone osoby nie powinny zabierać się za jej samodzielne remontowanie. Najlepszym sposobem jest wynajęcie profesjonalnego elektryka, który nie tylko zajmie się wykonawstwem, ale także doradzi w zakresie rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji. Polecaną firmą w województwie kujawsko-pomorskim jest Awbep, której siedziba znajduje się w miejscowości Orle. Odpowiedni montaż to jednak dopiero połowa sukcesu. Duże znaczenie mają również materiały, które zostaną wykorzystane do stworzenia instalacji. Powinny być wysokiej jakości i odporne na niesprzyjające czynniki środowiska.

Oprócz trwałości i funkcjonalność, ważna jest także estetyka instalacji. Okablowanie powinno być zamaskowane i poprowadzone w ścianach lub osłonięte przy pomocy specjalnych listew. W ten sposób nie tylko nie oszpeci się swojego domu, ale też zapewni bezpieczeństwo. Niezabezpieczone kable mogą być przyczyną poważnych wypadków, szczególnie jeśli mieszka się z dziećmi lub posiada zwierzęta domowe.  W obrębie kompleksowej instalacji elektrycznej znajduje się również montaż alarmu, monitoringu, telewizji oraz Internetu.

Jak dobrać ilość gniazdek?

Kiedy już zostanie wybrany elektroinstalator, należy skupić się na tym, co chciałoby się poprawić w obecnej instalacji. W przypadku starszego budownictwa bardzo często montowano zbyt małą ilość gniazdek elektrycznych. Wynika to głównie z faktu, że jeszcze kilkanaście lat temu nie stosowano w domu tak dużej ilości sprzętów AGD oraz RTV. Żeby uniknąć ciągnięcia przedłużaczy w każdym pomieszczeniu, najlepiej stosować się do poniższych wskazówek:

  • W kuchni należy założyć gniazdka wysokoprądowe, które umożliwią montaż urządzeń o dużym poborze mocy, np. lodówki, okapu lub zmywarki. Oprócz tego przyda się kilka gniazdek na wysokości blatu.
  • W łazience gniazdo wysokoprądowe jest potrzebne do podłączenia pralki. Przy umywalce wystarczy jedno podwójne, np. na suszarkę do włosów.
  • W przedpokoju oraz pokojach najlepszym schematem jest jedno podwójne gniazdko na każde 5 metrów kwadratowych powierzchni.

Najwięcej gniazdek będzie potrzebne w kąciku RTV. Optymalne rozwiązanie to minimum 6. Podczas planowania ich rozmieszczenia, warto posłuchać również rad doświadczonego elektryka, który doskonale wie, jakie rozwiązania sprawdzą się w innowacyjnych domach jednorodzinnych.

Opracowanie:
Orle, Ceynowy 7
tel. 667 922 978
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz