Materiał Partnera

Jak przywrócić felgom samochodowym dawny blask?

Jak przywrócić felgom samochodowym dawny blask?

Na sprawne koła samochodu, składa się nie tylko dobrej jakości ogumienie, ale również pozbawione korozji i uszkodzeń felgi. O tych często się zapomina, jednakże poza funkcją praktyczną, stanowią także swoistą ozdobę – wizytówkę pojazdu. Warto zadbać o ich odpowiedni wygląd, poddając je zabiegowi renowacji. W ten sposób zniszczona warstwą lakieru zostanie zastąpiona nową. To jednak kilkuetapowy proces, wymagający odpowiedniego zaplecza technicznego.

Przyczyny niszczenia felg

W pojazdach stosuje się felgi wykonane z dwóch rodzajów materiałów: stali bądź aluminium. Pierwsze są produkowane z grubej blachy formowane w odpowiedni kształt w procesie toczenia oraz spawania bądź zgrzewania. Z reguły nie są lakierowane, a ich wygląd nierzadko wymaga zastosowania dodatkowych osłon w postaci kołpaków. Cechują się znacznie większą wytrzymałością, aniżeli drugie z wymienionych. Felgi aluminiowe charakteryzują się dużą estetyką wykonania i nie potrzeba ich ukrywać pod wspomnianą osłoną. Niemniej jednak obydwa rodzaje na skutek eksploatacji pojazdu ulegają większemu lub mniejszemu zużyciu. Wpływ na to mają liczne czynniki środowiskowe, które negatywnie oddziałują na powłokę lakieru, dlatego z czasem konieczna staje się renowacja felg. Do takich przyczyn można zaliczyć, chociażby sól drogową, mróz, kałuże, pył, kurz, kamienie.

Przygotowanie elementów

Odświeżenie powłoki wymaga w pierwszej kolejności zdjęcia starej warstwy i oczyszczenia felgi z zanieczyszczeń, a także usunięcia drobnych ubytków oraz rys. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na trwałość nowego lakieru. To wieloetapowy proces, który składa się z kilku zabiegów, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom. Etap przygotowawczy to przede wszystkim piaskowanie felgi. To metoda obróbki, podczas której na powierzchnię oddziałują drobiny specjalnego piasku wypuszczane pod wysokim ciśnieniem. Jego wysoka siła w połączeniu ze ścierniwem pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków, ścierając starą powłokę, a także rdzę i zabrudzenia. Alternatywnym sposobem jest korundowanie, wykorzystująca zamiast piasku granulat korundowy. Obydwie metody podczas renowacji felg stosuje między innymi firma Jan-Tal z Mysłowic.

Malowanie proszkowe

Po obróbce powierzchni przychodzi czas na nałożenie świeżej warstwy lakieru. Wcześniej jednak konieczne jest nałożenie powłoki podkładowej i zabezpieczenia antykorozyjnego. Wszystko to odbywa się w specjalnej kabinie do malowania proszkowego. To jedna z najpopularniejszych, a także najbardziej efektywnych metod. Pozwala ona na idealne oraz równomierne pokrycie felgi, bez ryzyka nieestetycznych zacieków, zgrubień czy pęcherzyków powietrza. Stosowane farby i lakiery proszkowe trwale przylegają do podłoża dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie pomalowany element poddaje się nagrzaniu w wysokiej temperaturze, co sprawia, że proszek zaczyna się topić, a w ten sposób zespala się trwale z powierzchnią felgi. W ten sposób można nadać jej drugie życie i przywrócić do stanu świetności.

Opracowanie:
Mysłowice, Towarowa 3
tel. 791 428 499
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz