Materiał Partnera

Jak przyspieszyć komputer? Zasady optymalizacji systemu

Jak przyspieszyć komputer? Zasady optymalizacji systemu

Zakupiony kilka lat temu komputer zaczyna wolniej pracować? System uruchamia się znacznie dłużej niż kiedyś? Przeglądarka internetowa zawiesza się, gdy otworzysz w niej więcej okien? Wydaje ci się, że to już czas wymienić komputer na nowy? Nic bardziej mylnego! Wystarczy profesjonalnie przeprowadzona optymalizacja, która przywróci dawną sprawność twojemu komputerowi.

Optymalizacja komputera – podstawowe informacje

Na komputerowym dysku twardym przechowywane są pliki trwałe i tymczasowe, programy oraz system operacyjny. Podczas działania poszczególnych programów, do zapisywania informacji wykorzystywane są pliki tymczasowe. Gdy na dysku nagromadzi się ich za dużo, system zaczyna wolniej pracować. Optymalizacja komputera polega na zwolnieniu miejsca na dysku i usunięciu plików tymczasowych, które zwalniają tempo pracy.

Jeśli nasz komputer w ostatnim czasie odczuwalnie spowolnił tempo pracy, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalną optymalizację, takie usługi oferuje m.in. serwis komputerowy SphereSystems z Rudy Śląskiej, prowadzona przez Patryka Kurzeję.

Defragmentacja i czyszczenie dysku

Jedną z metod przyspieszania pracy komputera jest przeprowadzanie defragmentacji dysku. W zależności od stanu pamięci komputera, proces ten może trwać nawet kilka godzin. Defragmentacja zapewnia uporządkowanie nośnika informacji, dzięki czemu komputer lepiej radzi sobie ze znajdowaniem i odczytywaniem plików niezbędnych do prawidłowego działania. Aby zapewnić sobie sprawne działanie naszego sprzętu, defragmentację powinno się wykonywać co dwa miesiące.

Dobrym sposobem na niezaśmiecanie systemu jest regularne jego uporządkowywanie za pomocą specjalnego programu czyszczącego.

Przyspieszenie startu

Głównym problemem komputerów z dłuższym stażem jest długi czas uruchomiania. Czas ładowania się systemu można skrócić w bardzo prosty sposób. W menu Start należy wybrać opcję „Wyszukaj pliki i programy” i wpisać tam komendę „msconfig”, następie należy kliknąć zakładkę Uruchamianie – znajdziemy tam listę wszystkich programów, które automatycznie rozpoczynają pracę wraz ze startem systemu. Odznaczenie zbędnych aplikacji przełoży się na znaczne skrócenie czasu startu systemu.

Nowy system operacyjny

W zwiększeniu wydajności pracy komputera może pomóc zmiana systemu operacyjnego. Jest to jedna z najlepszych metod optymalizacyjnych. Gwarantuje ona całkowite usunięcie złośliwego oprogramowania reklamowego lub śledzącego. Aplikacje typu adware i spyware zazwyczaj pracują w tle i zabierają moc obliczeniową, odczuwalnie zmniejszając tempo pracy komputera.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz