Artykuł sponsorowany

Jak przygotowywane są mapy do celów projektowych? Tłumaczą geodeci biura GEOTOM

Jak przygotowywane są mapy do celów projektowych? Tłumaczą geodeci biura GEOTOM

Według obowiązujących przepisów prawa każda inwestycja, dla której wydawane jest pozwolenie na budowę, musi mieć również stworzoną mapę do celów projektowych. Jej wykonywaniem zajmują się tylko uprawnieni geodeci i kartografowie, którzy w tym zakresie muszą przeprowadzić zarówno pomiary terenowe działki, jak i aktualizację mapy zasadniczej w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Zadanie tworzenia map do celów projektowych nie jest zatem proste, a o tym opowiadają doświadczeni geodeci z biura GEOTOM, które otwarte jest na współprace z osobami prywatnymi oraz klientami biznesowymi.

3 cechy mapy do celów projektowych

Mapy do celów projektowych. jak tłumaczą geodeci z biura GEOTOM, to dokumenty geodezyjne, które wymagane są do opracowywania projektów budynków i innych obiektów architektonicznych. Potrzebne są one zatem zarówno przy budowie domu jednorodzinnego, jak i hali magazynowej, infrastruktury energetycznej, dróg czy galerii handlowej. Czym cechują się zaś mapy do celów projektowych? Oto ich 3 ważne własności: 

  • Pierwszą ważną cechą takich dokumentów geodezyjnych jest to, iż są one przygotowywane na podstawie istniejących już map zasadniczych. Geodeci z takich biur jak GEOTOM pobierają je z baz POGiK, a następnie aktualizują, czyli nanoszą nowe dane pomiarowe. Niekiedy mapy wymagają też wektoryzacji, za co uznaje się zamianę papierowej grafiki rastrowej na cyfrową postać wektorową.
  • Drugą istotną cechą map do celów projektowych jest ich różnorodna skala. Zmienia się ona w zależności od typu inwestycji, dlatego opracowanie dla domu jednorodzinnego stworzone zostanie w skali 1:500, a dla budownictwa przemysłowego oraz dla zespołów obiektów budowlanych w skali 1:1000. W przypadku infrastruktury liniowej stosuje się zaś skalę 1:2000.
  • Trzecią cechą map do celów projektowych jest bardzo szczegółowy opis. Dokumenty zawierać muszą opracowane linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, wskazane usytuowanie zieleni wysokiej wraz z oznaczeniem pomników przyrody, a także wskazane umiejscowienie ważnych elementów terenowych.

Etapy przygotowania mapy do celów projektowych

Tworzenie map do celów projektowych to zadanie złożone, które dzieli się na wiele działań geodetów i kartografów. Specjaliści z biura geodezyjnego GEOTOM podkreślają, iż nie tylko ważne jest opracowanie dokumentu w nowoczesnym programie komputerowym, ale niebywale istotne są również prace geodezyjne w terenie oraz wypełnienie wszystkich urzędowych formalności. Jak zatem powstają mapy do celów projektowych? Geodeci z biura GEOTOM wyróżniają 6 ważnych etapów:

  1. Popisanie umowy z inwestorem i zebranie informacji na temat działki (m.in. numer ewidencyjny).
  2. Wystąpienie do PODGiK ze zgłoszeniem wszczęcia prac geodezyjnych.
  3. Pobranie właściwej mapy zasadniczej z bazy PODGiK.
  4. Przystąpienie i wykonanie pomiarów aktualizacyjnych na działce, a następnie umieszczenie danych w operacie pomiarowym.
  5. Przekazanie operatu do PODGiK w celu weryfikacji.
  6. Odbiór mapy do celów projektowych z PODGiK w zamówionej ilości i z wystawioną licencją.

Na ogół cała opisana procedura trwa wraz z pomiarami do kilku tygodni, a czas ten uzależniony jest głównie ilością spraw obsługiwanych w PODGiK. Geodeci tylko w ograniczonym zakresie mogą przyśpieszyć cały proces tworzenia oraz wydawania mapy do celów projektowych. O szczegóły warto pytać doświadczonych geodetów z biura GEOTOM, które działa w Zabrzu. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz