Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do wizyty z notariuszem?

Jak przygotować się do wizyty z notariuszem?

Notariusz, zwany również rejentem, jest osobą zaufania publicznego. W celu świadczenia usług, musi zdobyć wykształcenie prawnicze oraz otrzymać od Ministra Sprawiedliwości stosowne upoważnienie do sporządzania aktów notarialnych. Ich przygotowanie jest konieczne w sprawach związanych np. z procedurą zakupu mieszkania.  Notariusz musi też ukończyć 26 lat, posiadać obywatelstwo polskie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Jak się przygotować, kiedy musimy spotkać się z notariuszem?

 Na wizytę z notariuszem umów się wcześniej

Na spotkanie z notariuszem należy się umówić. W trakcie rozmowy powinniśmy wyjaśnić, z jaką sprawą się do niego zgłaszamy. Będzie mógł poinformować nas, jakie dokumenty powinniśmy przygotować i wyznaczy termin naszej wizyty.

Spotkanie odbywa się w kancelarii notarialnej. Jest to główne miejsce wykonywania czynności notarialnych, które musi spełniać specjalne wymagania lokalowe. Wizyta w domu klienta lub w innej lokalizacji jest możliwa, ale tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy interesant jest chory albo przebywa w szpitalu. Sesje wyjazdowe mogą być konieczne również kiedy notariusz jest wynajęty do stworzenia protokołu walnego zgromadzenia akcjonariuszy – komentuje nasz ekspert, właściciel Kancelarii notarialnej Krzysztof Mazoń.

 Pamiętaj o dokumentach tożsamości

Notariusz przed wykonaniem czynności notarialnej jest zobowiązany do potwierdzenia naszej tożsamości. Dlatego najważniejsze, o czym musi pamiętać osoba przygotowująca się do wizyty z notariuszem, jest zabranie jednego z dokumentów osobistych, w tym:

  • Dowodu osobistego,
  • Paszportu,
  • Karty pobytu.

Notariusz nie ma prawa przyjąć innych dokumentów, jak te powyżej przedstawione. Co istotne, dokumenty te muszą być ważne. Jeśli okres ważności upłynąć, najpierw musimy je wymienić. Tym bardziej, że okazywanie nieważnego dokumentu tożsamości, może przynieść poważne konsekwencje prawne: grzywnę lub nawet ograniczenie wolności.

Ponadto, przed spotkaniem z notariuszem, powinniśmy dostarczyć pozostałe wymagane dokumenty, związane z naszą sprawą. Notariusz powinien poinformować nas o nich w trakcie rozmowy telefonicznej. Oryginały przedstawiamy najpóźniej w dniu, w którym dokonujemy czynności prawnej. Jeżeli nie wiemy, jakie dokumenty będą wymagane, najlepiej jest jeszcze raz zadzwonić do wybranej przez nas kancelarii i skonsultować tę kwestię. Dzięki temu usprawnimy całą procedurę. Możemy też napisać e-mail, jeżeli spotkanie jest wyznaczone na bardziej odległy termin.

To najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, przygotowując się do wizyty z notariuszem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz