Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do rozmowy z projektantem?

Jak przygotować się do rozmowy z projektantem?

Kupiłeś działkę i planujesz budowę domu? Z pewnością wiesz, że to ogromna inwestycja, która wymaga ogromnej ilości czasu oraz pieniędzy. Dlatego nie warto na niej oszczędzać, zwłaszcza jeżeli chodzi o projekt budynku. Jeżeli wybrałeś już projektanta i czekasz na pierwsze spotkanie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł - podpowiadamy, jak przygotować się do takiej rozmowy!

Rozmowa z projektantem - jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Na rozmowę z projektantem przede wszystkim musisz zabrać kilka dokumentów, jeżeli etap formalności masz już ze sobą. Bez nich przygotowanie projektu będzie niemożliwe. Jednak co konkretnie jest potrzebne? Przede wszystkim, zabierz dokument określający warunki zabudowy, a także informacje o możliwości doprowadzenia do planowanej inwestycji mediów takich jak woda, gaz czy energia elektryczna. Projektant będzie również potrzebował wstępnej mapy przygotowanej przez geodetę, na której znajdzie się między innymi lokalizacja poszczególnych przyłączy do instalacji sanitarnych, a także krzywizny podłoża. Poza tym dobrze by było, aby projektant zobaczył na własne oczy działkę, na której stanie dom. To mapa geodezyjna będzie podstawą do wykonania projektu, jednak niektórzy wolą też obejrzeć teren przed podjęciem pracy.

Rozmowa z projektantem - jakie tematy należy poruszyć?

Podczas pierwszej rozmowy z projektantem musisz dokładnie określić, jakie są Twoje oczekiwania oraz potrzeby. Na podstawie tego, co powiesz, projektant taki jak pracujący w Pracowni Projektowej Do Kwadratu Mariusz Ziółek przygotuje projekt domu, dlatego to bardzo ważne, aby odpowiednio się przygotować. Pierwsza, najistotniejsza sprawa to budżet, jakim dysponujesz - przynajmniej w przybliżeniu. Dzięki temu będzie można ustalić sensowny metraż, a także ilość, rodzaj pomieszczeń czy ich rozmieszczenie. Zależy Ci na domu piętrowym czy parterowym? A może chcesz zagospodarować poddasze? Powiedz, jakie rozwiązania Ci się podobają, a jakie absolutnie nie wchodzą w grę. Możesz zabrać ze sobą katalog albo zapisać na telefonie zdjęcia domów czy też pomieszczeń jako przykład - to ułatwi całe zadanie. Najlepiej zapisz to wszystko na kartce - dzięki temu o niczym nie zapomnisz i poruszysz wszystkie istotne tematy.

Warto również zastanowić się nad swoją przyszłością - gdzie widzisz siebie i swoją rodzinę? Jak już wspomniano we wstępie, budowa domu to czasochłonna i droga inwestycja, dlatego warto zaplanować ją w taki sposób, aby uwzględnić również to, co może wydarzyć się w przyszłości. Dla przykładu, być może Twoja rodzina się powiększy, więc dodatkowe miejsce przeznaczone na pokój dla dzieci będzie dobrym pomysłem. Albo myślisz o zmianie pracy, którą będziesz mógł wykonywać z domu - wtedy rozważ dodatkowe pomieszczenie, w którym znajdzie się Twój gabinet. To wszystko jest bardzo ważne, warto rozważyć różne scenariusze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz