Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do budowy drewnianej więźby dachowej?

Jak przygotować się do budowy drewnianej więźby dachowej?

Pomimo upływu lat i rozwoju technologii, drewno wciąż pozostaje jednym z najszlachetniejszych budulców, zwłaszcza do konstrukcji dachów. O ile materiał do budowy pozostałych elementów domu zostaje wypierany na przykład żelbetem, tak więźby dachowe wciąż wykonywane są z drewna. Aby konstrukcja spełniała swoje zadanie, należy o nią odpowiednio zadbać. Czym się kierować, aby uzyskać optymalny efekt?

Drewno do budowy więźby dachowej - gatunek i źródło

Tradycyjną więźbę dachową wykonuje się z drewnianych bali, desek, belek, łat i krawędziaków. Istnieje również możliwość budowy z prefabrykatu, jednak nie we wszystkich konstrukcjach budynków jest to możliwe. Na początek należy zdobyć surowiec z tartaku. Odpowiednim miejscem jest Tartak Bojanówka, który działa na rynku nieprzerwanie od 1989 roku i zawsze dostarcza materiał wysokiej jakości. Do budowy więźby dachowej najczęściej stosuje się gatunki iglaste i liściaste, takie jak świerk lub sosna. Cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć.

Przygotowanie drewna do budowy więźby

Bardzo ważną cechą budulca tej konstrukcji jest wilgotność. Zaleca się, aby w przypadku drewna iglastego zawierała się ona w przedziale 13-23%. Jeśli jest wyższa, budulec należy przesuszyć. Zdarza się, że z konieczności więźbę buduje się z drewna bardziej wilgotnego, które schnie już na konstrukcji. Jeżeli zostanie fachowo poskręcane, możliwość odkształcenia się w trakcie schnięcia praktycznie zanika. Wielu ekspertów woli nawet zbijać drewno wilgotne, gdyż jest ono proste, a łatwiej uniemożliwić mu odkształcanie, niż konstruować więźbę z drewna zniekształconego pod wpływem schnięcia. Warto więc skonsultować wybór z osobami wykonującymi projekt, a dostawcę drewna zapytać o wilgotność budulca. Drewno jest materiałem bardzo podatnym na wszelkiego rodzaju czynniki biologiczne. Aby konstrukcja dachowa była jak najtrwalsza, należy je przed nimi uchronić. Z tego względu drewniane elementy powinny być zabezpieczone metodą powierzchniową lub wgłębną. Pozwoli to zachować jego właściwości i uchroni przed korozją biologiczną. Aby impregnacja była możliwa, poszczególne elementy muszą być suche, okorowane i oczyszczone. Tak przygotowany materiał może być z powodzeniem wykorzystany do budowy trwałej i solidnej więźby dachowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz