Artykuł sponsorowany

Jak przygotować mapę geodezyjną do celów projektowych?

Jak przygotować mapę geodezyjną do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych są konieczne do zrealizowania jakiejkolwiek inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Może ją wykonać uprawniony geodeta na  podstawie kopii mapy zasadniczej, uzupełnionej o pomiar aktualizacyjny w terenie. Dowiedz się więcej o treści, którą powinna zawierać mapa, o etapach jej powstawania, a także o sytuacjach, w których jest konieczna do rozpoczęcia prac.

Mapa geodezyjna

Mapy geodezyjne dotyczące działki przeznaczonej na budowę nieruchomości odgrywają ogromne znaczenie pośród wielu dokumentów potrzebnych na pozwolenie na budowę. Mapa geodezyjna przygotowana jest na podstawie kopii mapy zasadniczej, w której możemy znaleźć informacje na temat ewidencji gruntów i budynków, o zagospodarowaniu i uzbrojeniu terenu, a także jego ukształtowaniu. Mapa zasadnicza jednak nie zawsze może służyć do celów projektowych, gdyż często bywa nieaktualna, służy jedynie celom poglądowym.  Zaktualizować mapę i nanieść na nią nowe informacje może geodeta. Mapa geodezyjna do celów projektowych jest niezbędna do wykonania projektu architektoniczno – budowlanego, wybudowania domu, doprowadzenia wody czy kanalizacji do domu, lub jeśli chcemy wykonać zmiany w trakcie budowy.

Mapa geodezyjna do celów projektowych

Na mapie geodezyjnej powinny znaleźć się konkretne informacje –  dane naniesione z mapy zasadniczej. Bardzo wyraźnie powinny być zaznaczone granice działki wraz z otoczeniem do odległości 30 metrów. Należy zaznaczyć również położenie budynków na terenie działki oraz ich przeznaczenie, trzeba zaznaczyć linie zabudowy oraz linie dzielące teren w zależności od przeznaczenia, miejsce na usytuowanie zieleni, linie dróg i ulic, a także budynki i obiekty, które są istotne z punktu widzenia budowy.  Mapa geodezyjna może być wykonana przez uprawnionego geodetę, którego warto znaleźć w profesjonalnym przedsiębiorstwie geodezyjnym Specgeo s.c. Usługi geodezyjno-kartograficzne. Imię i nazwisko geodety oraz numer uprawnienia również powinien znaleźć się na mapie, podobnie jak i dane inwestora.  Dodatkowe istotne informacje, które należy zamieścić to skala mapy oraz data jej wykonania. Mapa geodezyjna ważna jest przez okres 3 miesięcy. Jest ona podstawą działania dla architekta. Jej wykonanie składa się z kilku etapów, a mianowicie poznania przez geodetę istotnych danych dotyczących położenia terenu i obrębu ewidencyjnego. W kolejnym etapie konieczna jest analiza mapy zasadniczej i ewentualne naniesienie na nią zmian. Następnie geodeta składa mapę w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i czeka na mapę do celów projektowych, którą należy dołączyć do projektu architektoniczno – budowlanego

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz