Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko na żłobek?

Jak przygotować dziecko na żłobek?
Rozłąka z rodzicem bywa trudna, nawet wtedy, kiedy jest to tylko kilka godzin dziennie. Dzieci przebywają w żłobku zwykle na czas pracy rodzica, dlatego ważne jest, aby chodziły do niego chętnie. Zdarzają się jednak pociechy, dla których pozostanie pod opieka obcej osoby jest przeżyciem traumatycznym. Zanim maluch rozpocznie uczęszczanie do placówki, należy go odpowiednio do tego przygotować. O czym należy pamiętać?

Wybierz dobry żłobek

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się żłobkom w najbliższej okolicy lub innej wygodnej lokalizacji, w której rodzic w razie potrzeby może bez problemu zjawić się w ciągu dnia. Najlepszym miejscem będą oczywiście okolice domu oraz miejsca pracy. Polecanym żłobkiem w Olsztynie jest Krasnal, który cieszy się pozytywną opinią wśród rodziców. Kiedy już miejsce zostanie wybrane, należy rozpocząć załatwianie wszystkich formalności. Niestety, nawet w przypadku żłobków niepublicznych, bardzo szybko kończą się miejsca, dlatego trzeba pilnować terminów naborów oraz składania niezbędnych dokumentów.

Nic na siłę!

Pierwszy dzień w żłobku nie powinien trwać tyle, ile normalny pobyt. Warto na samym początku odwiedzać żłobek razem z dzieckiem, aby mogło przyzwyczaić się do miejsca i pobawić z rówieśnikami. W ten sposób skojarzy miejsce z zabawą i będzie chętnie do niego wracało. Jeśli maluch nie chce pozostać bez rodzica, należy działać stopniowo. Najpierw wychodzić na kilkanaście minut, a następnie stopniowo wydłużać ten czas do kilku godzin. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać dziecka na siłę. W przyzwyczajeniu dziecka do pozostawania pod opieką obcej osoby pomogą oczywiście wychowawcy, który mają nie tylko dobre podejście do maluchów, ale także odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i dużo doświadczenia. Niektóre żłobki organizują specjalne zajęcia adaptacyjne.

Co zabrać?

Żłobki zapewniają zabawki i akcesoria edukacyjne, a także wyżywienie, jednak istnieje kilka rzeczy, które dziecko powinno zabrać z domu. W dużej mierze są one zależne od wieku malca i stopnia jego samodzielności.

Dziecko powinno mieć ze sobą:

  • Kapcie ze stabilną podeszwą – najlepiej zapinane na rzepy, gdyż łatwo się je zakłada i zdejmuje. Jest to wygoda dla opiekunów, ale także dla dzieci w czasie nauki samodzielności.
  • Zapasowe ubranka – bluzeczki, rajstopki, podkoszulki itd.
  • Piżamkę – najlepiej podpisana, aby nie została przypadkiem pomylona.
  • Pieluszki – jeśli dziecko nadal z nich korzysta. Ilość powinna być dostosowana do potrzeb malucha.
  • Dodatkowe akcesoria – na przykład nawilżane chusteczki lub kubeczek niekapek.
Opracowanie:
Olsztyn, Laszki 9 lok. 2A
tel. 602 630 614
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz