Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Wizyta u dentysty jest nierzadko stresująca nawet dla osób dorosłych. Jednak swoich obaw nie można przerzucać na dzieci – spowoduje to u nich niepotrzebny strach przed dentystą. A przecież nowoczesna stomatologia umożliwia leczenie bez bólu! Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa, aby była jak najbardziej komfortowa zarówno dla małego pacjenta, jak i jego rodziców? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Wizyta u dentysty nie powinna kojarzyć się ze strachem i bólem. Nowoczesne metody znieczulenia umożliwiają leczenie bez bólu. Dlatego do pierwszej wizyty u stomatologa warto nastawić dziecko pozytywnie – to przecież nic strasznego, a leczenie jest konieczne dla jego zdrowia. Przedstawiamy skuteczne metody, które pozwolą oswoić się dziecku z gabinetem dentystycznym.

Pierwsza wizyta

Warto udać się z dzieckiem do dentysty możliwe jak najszybciej – najlepiej w wieku 2-3 lat. Pierwsza wizyta nie powinna być związana z leczeniem – mówi specjalista z gabinetu dentystycznego ES Dentica w Tychach – To czas, kiedy dziecko będzie mogło poznać gabinet oraz oswoić się z nietypowymi zapachami i dźwiękami. Dobrze, jeśli mały pacjent będzie miał możliwość usiąść na fotelu, pobawić się lusterkiem lub innymi przyrządami znajdującymi się w gabinecie. Dobrym pomysłem są zabawy związane z myciem zębów lub zabiegami stomatologicznymi – dzięki skojarzeniu gabinetu z miejscem zabaw maluch nie będzie obawiał się kolejnej wizyty.

Wpływ na postrzeganie gabinetu ma zarówno miły i cierpliwy personel, ale również rodzice. To od nich w głównej mierze zależy, jaki obraz stomatologa przedstawią dziecku. Nie powinni mówić o bólu, zastrzykach i krwi. Nawet, jeśli sami mają nieprzyjemne doświadczenia nie mogą swoich strachów przekazywać dziecku. To tylko je zniechęci i niepotrzebnie zestresuje.

Równie ważne jest to, aby udać się na pierwszą wizytę zanim pojawią się dolegliwości, które mogą wiązać się z bólem. Właściwa higiena jamy ustnej już od najmłodszych lat zapobiegnie pojawieniu się znacznych zmian próchniczych, które mogłyby wiązać się z nieprzyjemnym borowaniem. Jeśli pierwsza wizyta będzie jedynie wizytą kontrolną lub związaną z zabiegiem całkowicie bezbolesnym (na przykład lakierowaniem zębów) dziecko nie będzie kojarzyło dentysty jedynie z nieprzyjemnymi wspomnieniami.

Utrwalanie pozytywnych skojarzeń

Dobrze jest również utrwalić pozytywne skojarzenia związane z leczeniem stomatologicznym. Można poszukać filmów lub bajek, w których bohaterowie korzystają z usług stomatologa. Innym sposobem jest zabawa w dentystę, którą można przeprowadzić w domu. Rodzic wciela się w rolę pacjenta, a dziecko zostaje dentystą. Wykorzystać można podstawowe przedmioty znajdujące się w domu: podnoszone biurowe krzesło, lampkę nocną, małe lusterko. Przegląd stomatologiczny można przeprowadzić również na ulubionych zabawkach lub zorganizować zawody w myciu zębów.

Jeżeli chcemy nagrodzić dziecko zróbmy to po wizycie – lepiej nie obiecywać dziecku nic w zamian za to, że będzie grzeczne. Lepszym sposobem jest nagroda po wyjściu z gabinetu. Może to być drobny upominek albo wycieczka na przykład na plac zabaw. Niezależnie od tego, czy dziecko będzie zachowywało się właściwie. Nowe miejsce, dotyk obcej osoby oraz dziwne przyrządy mogą wywołać strach i niezrozumienie. Najlepszą metodą na uspokojenie będzie nasze własne opanowanie – doświadczony stomatolog wie, co robić, dlatego nie przerywajmy zabiegu, jeśli dziecko płacze lub krzyczy. Zachowajmy spokój, potrzymajmy za rękę i pokażmy dziecku, że nie dzieje się nic złego. Wyciągnijmy na pomoc ulubioną zabawkę lub książkę, która pozwoli maluchowi odciągnąć uwagę od zabiegu.

Wybór gabinetu przyjaznego dzieciom

Dla komfortu małego pacjenta ważny jest również wybór gabinetu, w którym pracują specjaliści doświadczeni w pracy z młodszymi pacjentami. Przyjazna atmosfera sprawi, że dziecko będzie miało pozytywne skojarzenia z gabinetem, a tym samym nie będzie bało się leczenia w przyszłości. Stomatolog dziecięcy powinien posiadać wiedzę i doświadczenie ułatwiające dotarcie do małego pacjenta, cierpliwość oraz łagodność. Ważne, aby wiedza dotycząca higieny jamy ustnej była przekazana w ciekawy sposób. Usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie zapewnią niezbędny komfort, a tym samym brak niepotrzebnego stresu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz