Materiał Partnera

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Wbrew pozorom wizyty u dentysty z dziećmi, również tymi najmłodszymi, są ważne i potrzebne. Chociaż przyjęło się, że zęby mleczne nie wymagają konsultacji i leczenia, w rzeczywistości ich dobra kondycja ważna jest poprzez wzgląd na stałe uzębienie. Dlatego też coraz więcej rodziców odwiedza gabinety stomatologiczne ze swoimi dziećmi. Jak przygotować malucha do takiej wizyty?

Znaczenie stomatologii dziecięcej

Pierwszą istotną kwestią w przygotowaniu dziecka do wizyty stomatologicznej jest wybór odpowiedniego gabinetu. Ważne, aby w pracującym tam zespole znaleźli się specjaliści z zakresu pedodoncji, czyli stomatologii dziecięcej. Ta dziedzina stomatologii skupia się na kwestiach związanych z chorobami zębów i jamy ustnej u najmłodszych dzieci i nastolatków i obejmuje zarówno diagnostykę, leczenie, jak i profilaktykę. Dlaczego te pierwsze wizyty u stomatologa są tak istotne?

Rodzice powinni szczególnie zadbać o uzębienie swoich dzieci i regularnie kontrolować jego stan, ponieważ zaważy to na kondycji stałych zębów i jamy ustnej w dorosłym życiu. - Podkreśla przedstawiciel gabinetu Stomatologia dr Pańczyk w Warszawie. - Rozwijająca się w najmłodszych latach próchnica to bowiem siedlisko bakterii i gorsze podłoże dla rozwoju nowych zębów.

Ważna rola rodzica

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że w dużej mierze to właśnie oni odpowiadają za przygotowanie dziecka do wizyty stomatologicznej. Przede wszystkim powinni w słowach odpowiednio dobranych do wieku dziecka wyjaśnić mu, na czym polega praca dentysty i dlaczego tak ważne jest jego regularne odwiedzanie. Pomocne będą książeczki edukacyjne. W żadnym wypadku nie należy straszyć dziecka dentystą i sprawiać, że maluch będzie kojarzył wizytę w gabinecie z inwazyjnymi i bolesnymi zabiegami, np. wyrywaniem zębów. Z pierwszą wizytą nie należy również zwlekać, gdyż zbyt późne pojawienie się w gabinecie, a więc w momencie, gdy choroba już się rozwija i pojawiły się dolegliwości bólowe, nie pomoże w stworzeniu przyjaznej atmosfery.

Jak pokonać stres u dziecka?

Doświadczony stomatolog dziecięcy powinien wykazywać odpowiednie podejście wobec młodszych pacjentów, którzy z uwagi na to, że nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia, mogą obawiać się wizyty u dentysty. Ważne jest budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, tak, aby dziecko nie czuło się zagrożone i mogło swobodnie poddawać się zabiegom. Aby czuć się pewniej, dziecko może zabrać do gabinetu ulubionego pluszaka. Rodzic powinien towarzyszyć dziecku w wizycie. Cierpliwość i spokój lekarza sprawią, że wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie wywoływała u dziecka pozytywne skojarzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz