Materiał Partnera

Jak przygotować dobre wystąpienie?

Jak przygotować dobre wystąpienie?

Na pewno każdemu nie raz zdarzyło się wysłuchiwać wystąpienia, na którym czuł się wyjątkowo znużony. Osoba przygotowująca przemówienie czy prezentację ma zawsze przed sobą bardzo trudne zadanie. Musi zainteresować słuchaczy przekazywaną treścią i sprawić, aby zapamiętali oni jak najwięcej informacji. Jest to wielkie wyzwanie, jednak kierując się kilkoma wskazówkami, można odnieść zamierzony efekt.


Czym powinno wyróżniać się dobre wystąpienie?

Nie wszyscy są urodzonymi mówcami. Jednak sztuki przemawiania przed większym audytorium można się nauczyć. Warto także mieć na uwadze kilka zasad.

Wystąpienie musi być wcześniej perfekcyjnie zaplanowane. Zdecydowanie odradza się tworzenie prezentacji, a następnie odczytywanie treści ze slajdów. Słuchacze muszą być pewni, że mówca doskonale zna się na tym, o czym opowiada.

Ponadto liczy się sama treść wystąpienia. Musi być ciekawa, ale nie może to negatywnie odbijać się na jej wartości merytorycznej. Sprawdzone informacje i rzetelna wiedza to klucz do tego, aby wystąpienie odniosło sukces.

Dla wielu osób problemem jest też stres dotyczący publicznych przemówień. Ci, którzy nie potrafią poradzić sobie z nim samodzielnie, powinny skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu osoba występująca przed większą publicznością będzie sprawiała wrażenie pewnej siebie.

Specjaliści zajmujący się przygotowywaniem przemówień często podkreślają, jak duże znaczenie ma mowa ciała. Jest to oczywiście istotna kwestia, jednocześnie warto pamiętać, że ci, którzy przychodzą na wystąpienie, chcą przede wszystkim wysłuchać merytorycznej  i atrakcyjnie podanej treści.  To właśnie sposób prezentacji informacji jest szczególnie ważny podczas przemówień, prelekcji czy prezentacji” – mówi ekspert z firmy Opowiedz.to.


O co jeszcze należy zadbać, aby przemówienie trafiło do odbiorców?

Oczywiście same informacje i dane nie wystarczą do tego, by zainteresować słuchaczy. Muszą one zostać im zaprezentowane w odpowiedniej formie.

Podczas wystąpień bardzo dobrze sprawdza się opowiadanie historii, które tematyką nawiązują do merytoryki przemówienia. Technika storytellingu jest idealna do tego, aby wykorzystać ją podczas przemawiania do większej grupy osób. Ciekawa opowieść, w której zawarte są określone informacje, może skutecznie zainteresować audytorium. Ponadto dzięki temu słuchacze zdecydowanie lepiej zapamiętują przekaz całego wystąpienia.

Sztuki opowiadania historii można się oczywiście nauczyć. Wystarczy poznać schematy tworzenia ciekawych narracji. Opowieść to znakomity sposób na przygotowanie wystąpienia, które trafi do wszystkich słuchaczy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz