Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadzić kompletną termomodernizację domu? - Bar-Bud Docieplenia

Jak przeprowadzić kompletną termomodernizację domu? - Bar-Bud Docieplenia
Jeżeli Twój dom ma kilkanaście lat, to jest duża szansa, że nie spełnia już obecnych standardów energooszczędności. W takim przypadku nie ma co się dziwić, że koszty ogrzewania zaczynają coraz bardziej obciążać rodzinny budżet. Najwyższy czas pomyśleć o termomodernizacji budynku. Jeżeli zostanie wykonana kompleksowo, może przynieść nawet 60% oszczędności na ogrzewaniu. Firma Bar-Bud Docieplenia radzi jak to zrobić krok po kroku.

Po pierwsze audyt energetyczny budynku

W pierwszej kolejności trzeba zdiagnozować problem, aby można było lepiej przygotować się do wykonania termomodernizacji domu. Przeprowadza się audyt energetyczny, który ma na celu ustalenie, jakie rozwiązania doprowadzą do zmniejszenia ilości zużywanej energii cieplnej. Specjalista dokonuje inwentaryzacji techniczno-budowlanej i ocenia stan techniczny budynku. Na jej podstawie sporządza się wykaz zalecanych rozwiązań termomodernizacyjnych. Audyt nie jest obowiązkowy, ale warto go posiadać, jeśli chcemy ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji budynku lub staramy się o kredyt na ten cel.

Projekt też jest ważny

Analiza energetyczna budynku bardzo ułatwi sporządzenie projektu termomodernizacji domu. Taka dokumentacja zawiera analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych, a także dokładne wskazówki co do rozwiązań, jakie należy zastosować. To z projektu dowiemy się czym ocieplić budynek i jaka powinna być grubość termoizolacji.

Wymiana stolarki zewnętrznej

Okna to bardzo newralgiczne miejsca pod kątem utrzymania ciepła w domu. Wystarczy przytoczyć trochę danych na ten temat. Nawet przez nowoczesne okna uchodzi trzy razy więcej ciepła z domu, niż przez ścianę o tych samych wymiarach. W każdym domu okna stanowią średnio 15% powierzchni ścian zewnętrznych. Jeżeli okna i drzwi nie spełniają odpowiednich standardów szczelności, to należałoby je wymienić.

Ocieplenie domu

Kolejnym etapem termomodernizacji jest ocieplenie domu. Pod tą nazwą kryje się docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, stropów i podłóg. Ściany najczęściej izoluje się styropianem lub wełną. Jak podkreśla specjalista z firmy Bar-Bud Docieplenia:

Przy ścianach warto rozważyć zastosowanie trochę droższego styropianu z domieszką grafitu. Cechuje się on niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła w porównaniu ze standardowym białym styropianem, dzięki czemu można użyć materiału o grubości 20 cm, zamiast 25 cm. Koszt materiału pomimo wyższej ceny odmiany grafitowej i tak będzie praktycznie ten sam, bo go mniej zużyjemy.

Montaż wykonuje się z reguły metodą bezspoinową, która polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym.

Poprawa parametrów systemu grzewczego

Po wykonaniu wszystkich prac budowlano-remontowych można przejść do modernizacji systemu grzewczego. Polega to na ociepleniu przewodów grzewczych, montażu zaworów termostatycznych, regulacji instalacji. Może się jednak okazać, że konieczna będzie wymiana kotła na bardziej energooszczędny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz