Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadza się optymalizacje podatkowe w firmach?

Jak przeprowadza się optymalizacje podatkowe w firmach?

Coraz większa liczba przedsiębiorstw zgłasza się do profesjonalnych biur podatkowych, w celu wykonania w swoich organizacjach, tak zwanych optymalizacji podatkowych. Są to pewne kroki związane z dziedziną rachunkowości i księgowości, które umożliwiają wypłacanie urzędom skarbowym, mniejszych należności. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystania ulg podatkowych. Aby móc je wykorzystać, należy jednak szeroko znać dziedzinę prawa, administracji, czy też ekonomii. Optymalizację podatkową powinien przeprowadzić zatem dobry specjalista!

Optymalizacja podatkowa – ulgi podatkowe

Pierwszym sposobem na przeprowadzenie optymalizacji podatkowych, jest znajomość prawa i administracji, a także rachunkowości oraz księgowości, w taki sposób, aby móc wykorzystywać różnego rodzaju ulgi. Jest to legalny sposób na płacenie niższych podatków do fiskusa, i bardziej rekomendowane, niż wybieranie metod tak zwanych „luk prawnych”, które choć są dozwolone, mogą na naszą firmę ściągnąć kontrolę Urzędu Skarbowego, lub jego nieprzychylność w różnych sprawach.

Rozwiązaniami, które wykorzystują dzisiaj tysiące przedsiębiorców, są zatem: możliwość rozliczania kwartalnego z tytułu podatku VAT, możliwość zaciągnięcia kredytu podatkowego, wybór opcji ulgi za złe długi, rozliczenie kwartalne z tytułu podatku dochodowego, uproszczone zaliczki na podatek dochodowy, rozliczenia tzw. strat podatkowych, czy też wykorzystywanie jednorazowych amortyzacji. Pomysłów, na wykorzystanie ulg podatkowych, może być więcej, ale tylko przy wykorzystaniu wiedzy, dobrych doradców księgowości oraz rachunkowości!

Optymalizacja podatkowa – droga organizacyjno-prawna

Drugi sposób na osiąganie niższych podatków od prowadzenia działalności, usług, sprzedaży towarów itd., jest wybór odpowiedniego sposobu ewidencjonowania podatków – księgowość uproszczona lub pełna. Istotne jest także „porządkowanie” spraw strukturalno-organizacyjnych, które przy zmianie formy prawnej podmiotu gospodarczego, mogą przynieść właśnie optymalizacje, bardzo korzystnie wpływające na budżet firmy. Mowa np. o prowadzenie działalności w formie spółki osobowej zamiast kapitałowej, w przypadku większych przedsiębiorstw, czy też wykorzystania preferencyjnych składek ZUS przez dwa lata, przy zakładaniu firmy jednoosobowej.

Do optymalizacji podatkowych można zaliczyć również wybór strategii zatrudniania pracowników na umowy o dzieło i zlecenie, a także stawianie na kadrę osób uczących się (status studenta), czy też wykorzystywania opcji leasingów operacyjnych, zamiast kredytów bankowych, np. przy kupnie samochodu firmowego.

Odpowiednie rozwiązania zarówno strukturalno-prawne, jak i te związane z przysługującymi ulgami, wybierze dla Ciebie taki specjalista, jak Anna Andrych, prowadząca Biuro podatkowe w Piotrkowie Trybunalskim!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz