Jak przekuć pomysł w udany projekt IT?

Jak przekuć pomysł w udany projekt IT?

Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na technologiach informacyjnych. Od prostych aplikacji mobilnych, które ułatwiają życie użytkownikom, po rozbudowane systemy, ułatwiające zarządzanie wielkimi firmami – wszystkie te rozwiązania wymagają bardzo rzetelnego zaplanowania i sukcesywnego wdrażania w życie przewidzianego projektu. Jakie aspekty powinny zostać uwzględnione w projekcie, by gotowy produkt okazał się sukcesem?

Łatwość obsługi

Dla odbiorcy produktu niezwykle ważna jest jego funkcjonalność. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aplikacją mobilną czy kompletnym systemem zarządzania strukturami firmy – obsługa produktu powinna wymagać możliwie minimalnego zaangażowania. Użytkownik powinien móc nauczyć się pracy z danym programem lub systemem w jak najkrótszym czasie. Oczywiście, nie zawsze obsługę danego produktu da się sprowadzić do kilku przycisków i funkcji, jeśli jednak gdzieś można wprowadzić uproszczenie, nie zmniejszając tym samym funkcjonalności produktu, to należy taką możliwość poważnie rozważyć i wykorzystać. Ale nie tylko wprowadzanie danych do programu powinno być proste – takie samo powinno być otrzymywanie wyników. O ile to możliwe, produkt powinien zdejmować z użytkownika ciężar interpretacji danych wyjściowych i przedstawiać gotowy rezultat.

Automatyzacja procesów

Powtarzanie w kółko tych samych zadań prędzej czy później stanie się dla użytkownika niezwykle monotonne i frustrujące. Dlatego projekt IT powinien uwzględniać kwestię automatyzacji pewnych podstawowych procesów. Dla przykładu: zamiast ręcznego przepisywania tych samych danych do systemu, użytkownik powinien mieć możliwość skopiowania ich i wklejenia w odpowiednie miejsca za jednym kliknięciem.

Integracja narzędzi

Programy komputerowe i systemy są bardzo podobne do ludzi – aby osiągać dobre wyniki, powinny umieć współpracować ze sobą. Dobry projekt przewiduje, że gotowy produkt nie będzie samotną wyspą i uwzględnia różne możliwości wymiany informacji między nim, a innymi elementami systemu.

Zespół

Każdy dobry produkt to efekt połączenia pomysłów z wiedzą, jak je zrealizować. Krótko mówiąc – kluczem do stworzenia udanego projektu IT jest zespół kreatywnych, wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się wdrażaniem rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz