Jak przebudować stary budynek?

Jak przebudować stary budynek?

Często osoby posiadające stare nieruchomości zastanawiają się, co z nimi zrobić – czy korzystniej będzie rozebrać stary dom i zacząć budowę od podstaw, czy może zainwestować czas i pieniądze w renowację oraz przebudowę starej budowli? Wiekowe zabudowania mają niewątpliwie swój urok i historię, ale mogą także powodować problemy, wynikające z nieprzyjemnych niespodzianek pojawiających się w trakcie rozbudowy.

Ocena stanu technicznego 

Przed przystąpieniem do remontu starego domu należy przede wszystkim skontaktować się z fachowcami, aby kompleksowo ocenili stan techniczny budynku. Im więcej informacji na jego temat zdobędziemy, tym szybciej i bardziej bezproblemowo będzie można przeprowadzić remont. Specjaliści, na podstawie oględzin i podstawowych badań, są w stanie ocenić stan fundamentów, ścian, instalacji, wytrzymałość konstrukcji czy jakość dachu. Tylko na tej podstawie warto (szczególnie z finansowego punktu widzenia) podejmować decyzje w zakresie dalszych prac nad przywróceniem świetności starej zabudowie. 


Trzeba pamiętać, że przebudowa i remont takiego budynku może kosztować więcej niż budowa nowego domuJeśli dom ma więcej niż 100 lat, potrzebna będzie zgoda konserwatora zabytków na jakiekolwiek prace remontowe. Warto także skonsultować się z projektantami, którzy określą położenie budynku względem stron świata i rozplanują przebudowę.

Remont starego domu

Przebudowa domu systemem gospodarczym jest nieco ryzykowna, szczególnie kiedy brak nam doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu prac. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do swoich możliwości, remont lepiej jest powierzyć specjalnie przygotowanej do tego firmie budowlanej. Skorzystanie z pomocy fachowców sprawia, że otrzymujemy produkt końcowy wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną przez doświadczone i doskonale wyposażone ekipy. Co więcej, firmy budowlane dają zazwyczaj gwarancję na wykonane przez siebie prace, więc w przypadku jakichkolwiek uchybień, poprawki zrealizowanych prac będą wliczone w cenę.

Niespodzianki

Często w trakcie prac może okazać się, że zajmą one więcej czasu, niż pierwotnie zakładaliśmy. Co więcej, pomimo wstępnej ekspertyzy musimy być przygotowani na to, że stary budynek może wciąż kryć przed nami niechciane niespodzianki, które w konsekwencji mogą kosztować nas poświęcenie na remont dodatkowego czasu i pieniędzy.

Jedno jest pewne, przy przebudowie starego budynku potrzebujemy zgranej i doświadczonej ekipy. Pamiętajmy przy tym, że jeśli zdecydujemy się na powierzenie prac specjalistycznej firmie, powinniśmy wymagać od niej kompleksowych działań oraz profesjonalizmu – bez tego żaden remont nie będzie wykonany tak, jak powinien.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz