Artykuł sponsorowany

Jak przebiegają oprawny montaż i renowacja nagrobków

Jak przebiegają oprawny montaż i renowacja nagrobków

Nagrobki stawiane zmarłym stanowią wyraz naszej miłości i pamięci o nich. Aby mogły pełnić swoją funkcję, musimy zadbać o właściwy ich montaż oraz późniejszą konserwację czy renowację. Wykonywane są kamienia, dzięki czemu długo zachowują trwałość, ale i to nie jest w stanie w pełno ochronić ich przed wpływem czasu i czynników atmosferycznych. Na co zwrócić uwagę, by mieć pewność, że nagrobek nie zniszczeje przedwcześnie?

Poprawny montaż

Właściwe ustawienie nagrobka ma wpływ nie tylko na jego estetykę, ale też zapobiega przekrzywieni i pękaniu płyty. Zazwyczaj zajmuje się tym zakład kamieniarski, w którym zleciliśmy wykonanie nagrobka. Wykonanie, transport oraz montaż obejmuje oferta firmy Mendecki w Katowicach.

Nagrobki nie mogą być montowane zbyt szybko po pogrzebie. Musi upłynąć czas, w którym ziemia skończy się przesuwać i osiadać. Przed rozpoczęciem prac wykonujemy pomiary odległości do sąsiednich nagrobków, co pozwali wyznaczyć położenie nagrobka tak, by zachować wokół niego przestrzeń i dobrze wkomponować w otoczenie. O stabilności płyty decyduje dobry fundament. W tym zakresie mamy dwie możliwości – bloczki betonowe lub zalewkę wykonywaną bezpośrednio na cmentarzu. Przygotowanie fundamentu należy przy tym wykonać co najmniej jeden dzień przed montażem pozostałych elementów. Jego zewnętrzne części mają opierać się na stabilnym gruncie, z wewnętrzne – chowały się pod nagrobek. Musi też znaleźć się na wypoziomowanym terenie tak, by wszystkie elementy na nim były na tej samej wysokości, co sąsiadujące inne nagrobki.

Na stabilnym fundamencie za pomocą zaprawy mocuje się podramę nagrobka. Powinna być lekko pochylona w kierunku nóg, dzięki czemu woda będzie bez problemu spływać z powierzchni. Na niej stawiana jest rama właściwa, dalej cokół i tablice nagrobkowe oraz wszelkie inne elementy dekoracyjne takie jak wazony czy lampiony. Łączone są one przy pomocy zapraw i klejów, ale te większe są dodatkowo utwierdzane przy użyciu stalowego trzpienia. Gdy wszystko będzie już zamontowane, ostatnim krokiem jest usunięcie śladów zaprawy i kleju z powierzchni nagrobka. Należy dokładnie oczyścić nagrobek odpowiednim preparatem, a następnie zaimpregnować.



Regularna konserwacja

Dokładne czyszczenie oraz impregnację nagrobka należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku przed okresem zimowym. Odpowiednio zadbane pomniki cmentarne będą stanowić symbol pamięci o zmarłej osobie, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć. Jeśli upływ czasu i warunki pogodowe zrobią swoje i pojawią się pewne ubytki, możemy w pewnym stopniu uzupełnić je samodzielnie.

Uszkodzony nagrobek trzeba dokładnie umyć, a wszelki naloty usunąć odpowiednim detergentem. Ubytki na grobowcach betonowych uzupełnić można zaprawą szybkotwardniejącą. Nagrobek granitowy możemy skleić zaprawą klejąca z białym cementem, a następnie zabezpieczyć folią aż do wyschnięcia.

Opracowanie:
Katowice, Armii Krajowej 103
tel. 32 202 91 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz