Artykuł sponsorowany

Jak przebiega wyprowadzanie zaległości podatkowych firm?

Jak przebiega wyprowadzanie zaległości podatkowych firm?

Najlepsze biura rachunkowe w Polsce prócz szerokiej obsługi kadrowo-płacowej firm, a także prócz prowadzenia ksiąg rachunkowych, KPiR czy ryczałtu, są w stanie zapewnić również szereg dodatkowych usług. Przykładem są optymalizacje podatkowe, organizowanie szkoleń BHP, a także wyprowadzanie zaległości podatkowych pojawiających się w firmach. Ostatnia usługa jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala uchronić przedsiębiorcę przed karami finansowymi ze strony Urzędu Skarbowego czy ZUS-u.

Audyt wewnętrzny w firmie

Podstawą skutecznego wyprowadzania zaległości księgowych i podatkowych firmy jest audyt wewnętrzny. To obiektywne badanie prowadzone przez biuro rachunkowe, które analizuje księgi rachunkowe firmy (lub księgi przychodów i rozchodów), faktury, umowy z kontrahentami, pisma urzędowe oraz wewnętrzną dokumentację. Eksperci księgowi mogą również weryfikować politykę rachunkową przedsiębiorstwa, sprawdzać sposób działania programów księgowych, a także zakres wiedzy zatrudnionych w danym podmiocie pracowników od księgowości. Na tworzenie zaległości podatkowych i księgowych ma bowiem wpływ wiele elementów, które muszą być wykryte. Skuteczne wyprowadzanie firmy z kłopotów i widma płacenia kar do US czy ZUS musi oparte być o dotarcie do źródła problemów.

Niekiedy zaległości podatkowe powstają przez nieuwagę pracowników księgowych, a niekiedy są wynikiem problemów finansowych firmy. Często winę mają również nieprofesjonalne biura księgowe, których niestety na rynku polskim jest sporo. Do stałej współpracy należy zatem wybierać tylko doświadczonych ekspertów, którzy działają w branży od lat i mogą okazać liczne referencje od zadowolonych klientów. Renomę w Chełmnie i okolicach uzyskały Katarzyna Barcicka i Agnieszka Stafijowska, które założyły centrum rachunkowości PRESTIŻ. To właśnie takiemu podmiotowi warto powierzyć zadanie wyprowadzenia zaległości finansowych firmy. 

Plan naprawczy przy wyprowadzaniu zaległości podatkowych

Audyt wewnętrzny w firmie to tylko początek drogi przy wyprowadzeniu zaległości. Biuro rachunkowe, z którym podejmie współpracę przedsiębiorca, będzie musiało skorygować błędne zapisy księgowe. Plan naprawczy zakład również wdrożenie odpowiednich działań, które pozwolą ograniczyć ryzyko wystąpienia zaległości podatkowych i księgowych w przyszłości. Często proponowana jest wspomniana stała współpraca w ramach obsługi rachunkowej i kadrowo-płacowej. Warto też, by firma zainwestowała w wydajny program księgowy, a także, by wprowadziła do swojej organizacji idee rachunkowości zarządczej. Polecane są też niebywale opłacalne dla przedsiębiorców optymalizacje podatkowe, które zawsze należy prowadzić wraz z doświadczonymi ekspertami. Przed ich wdrożeniem biuro rachunkowe musi wykonać w ramach planu naprawczego jeszcze jedno ważne działanie.

Niebywale istotnym etapem wyprowadzania zaległości jest negocjowanie nowych terminów rozliczeń w Urzędzie Skarbowym czy ZUS. Sprawny księgowy będzie w stanie wypracować sporo czasu na wykonanie poprawek, a w przypadku nałożenia kary finansowej będzie starał się o jej ograniczenie, odroczenie czy zniesienie. Dobre negocjacje pozwalają firmom z problemami stanąć na nogi. W beznadziejnych sytuacjach możliwe jest nawet rozłożenie płatności podatków na raty. Warto również pytać księgowych o tzw. ulgę za złe długi. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz