Artykuł sponsorowany

Jak przebiega wykonanie protezy zębowej?

Jak przebiega wykonanie protezy zębowej?

Ubytki w uzębieniu mogą mieć różne przyczyny. Pojawiają się w wyniku złej higieny jamy ustnej, urazu czy też podeszłego wieku. W takim przypadku rozwiązaniem są różnego rodzaju protezy zębowe. Nowoczesna protetyka oferuje tu wiele możliwości, wśród których każdy pacjent znajdzie coś, co będzie odpowiadać jego oczekiwaniom. Przyjrzyjmy się bliżej procesowi wykonania protezy akrylowej.

Wizyta w pracowni protetycznej

Proteza akrylowa znajduje zastosowanie w przypadku braku uzębienia lub dużych ubytków w uzębieniu pacjenta. Jest rodzajem ruchomego uzupełnienia protetycznego, co oznacza, że można samodzielnie ją umieszczać i wyjmować z jamy ustnej.

Pojedyncze ubytki mogą być uzupełniane za pomocą koron zębowych, jednak proteza zębowa akrylowa będzie lepszym rozwiązaniem, gdy brakuje kilku zębów położonych obok siebie. Niewątpliwą zaletą tej protezy jest zatem atrakcyjna cena. Ponadto każdemu pacjentowi raz na pięć lat przysługuje refundacja zakupu z NFZ. Wykonaniem protezy akrylowej zajmuje się pracownia protetyczna taka jak ta, którą w Szczecinie prowadzi Marek Aleksandruk. Tworzenie protezy natomiast rozpoczyna się od wizyty pacjenta w gabinecie stomatologicznym.

Pierwszym etapem tworzenia protezy akrylowej jest wykonanie przez stomatologa wycisku, czyli tak zwanego negatywu pola protetycznego. Z niego odlany zostanie gipsowy model, służący za podstawę do stworzenia protezy. Dokładny odlew jest konieczny, ponieważ proteza tworzona jest indywidualnie i dopasowywana do uzębienia pacjenta. Otrzymany wycisk przekazywany jest protetykowi, który zajmuje się zrobieniem protezy akrylowej.

Etapy tworzenia protezy akrylowej

Do stworzenia protezy konieczne jest wykonanie wałów zwarciowych służących do ustalenia położenia żuchwy względem szczęki. Protetyk wykonuje potrzebne wzorniki na modelach gipsowych. Zwarcie wcześniej pobrane u pacjenta służy do jego ustalenia w protezie. Wykonywane jest ono przy pomocy gipsowych wzorników, które w raz modelami oprawia się w zwieraku lub artykulatorze.

Następnie protetyk ustawia zęby w wosku i przekazuje protezę stomatologowi, by ten mógł dokonać przymiarki w jamie ustnej pacjenta. Na tym etapie możliwe jest wprowadzenie zmian dotyczących koloru czy ustawienia zębów.

Po zaakceptowaniu proteza woskowa wraca do pracowni protetycznej, gdzie rozpoczyna się proces zamiany wosku na akryl. W tym celu protezę umieszcza się w metalowej puszcze wypełnionej gipsem. Kolejny krok to wyparzenie wosku poprzez podgrzanie puszki. Następnie w miejscu wosku umieszczany jest akryl a powierzchnia gipsu wyizolowana. Po prasowaniu i poddaniu działaniu wysokiej temperatury materiał akrylowy jest uwalniany z puszki. Tak przygotowana proteza może zostać już oddana pacjentowi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz