Artykuł sponsorowany

Jak przebiega tyczenie domu jednorodzinnego na działce?

Jak przebiega tyczenie domu jednorodzinnego na działce?
Tyczenie domu jednorodzinnego jest jednym z pierwszych etapów budowy i jest to czynność obowiązkowa. Odpowiednie wyznaczenie osi konstrukcyjnych budynku na działce odbywa się w oparciu o projekt budowlany. W przypadku popełnienia przez geodetę błędu, budynek może nie przejść inwentaryzacji powykonawczej. Jak powinno wyglądać właściwe wytyczenie domu i na co zwracać uwagę?

Dlaczego tyczymy budynki?

Tyczeniem budynku zajmuje się geodeta, więc żadna z czynności – na szczęście – nie spoczywa na naszych barkach. Jednak chyba większość z nas lubi mieć wszystko pod kontrolą, dlatego chcemy wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas każdego etapu budowy. Podczas wytyczania osi konstrukcyjnych budynku niezwykle istotne jest przeniesienie na działkę wszystkich wymiarów zawartych w projekcie budowlanym, takich jak wielkość budynku, umiejscowienie na działce oraz odległość od innych obiektów. Jeśli dom zostanie niewłaściwie wytyczony, trudno o wprowadzenie zmian, gdyż jest to zwykle odkrywane już po jego wybudowaniu. Może zdarzyć się, że źle zbudowany dom nie przejdzie inwentaryzacji powykonawczej.

Właściwe tyczenie budynków ma zapewniać nie tylko ład i porządek w dokumentacji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Pozwala to również uniknąć wielu pomyłek. W czasach, kiedy tyczenie nie było etapem obowiązkowym, bardzo często zdarzało się, że domy znajdujące się blisko granicy działki, w niektórych miejscach wkraczały na nieruchomość sąsiada.


Jak wygląda tyczenie budynku?

Podczas wytyczania budynku geodeta musi zwracać uwagę na wiele szczegółów, dzięki którym proces ten może przebiegać prawidłowo. Piotr Oporski z biura geodezyjnego w miejscowości Grodna przypomina, że podczas wyznaczania osi konstrukcyjnych budynku, konieczne jest nie tylko działanie zgodnie z planem przedstawionym w projekcie budowlanym, ale też upewnienie się, że wszystkie zawarte w nim wymiary zgadzają się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Do wyznaczenia granic domu używa się tzw. ław ciesielskich, przy pomocy których można stworzyć stabilną i trwałą konstrukcję. Po wyznaczeniu budynku na działce, ławy zostają umieszczone zgodnie z obliczeniami. Można je dodatkowo opisać, co ułatwia pracę wykonawcom. Zwykle odnośnikiem do opisów są wbite w ławy gwoździe, przy których nanosi się takie same oznaczenia, jakie można znaleźć w projekcie budowlanym. Proste, czworoboczne domy nie wymagają dodatkowych opisów, jednak jest to niezwykle istotne przy bardzo skomplikowanych projektach. Po wytyczeniu i zamontowaniu ław, geodeta jeszcze raz upewnia się, czy wszystkie wymiary są ze sobą zgodne.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz